Porady i ciekawostki

Aloe Vera - Królowa Roślin Leczniczych

Praktycznie każdy zna się na aloesie. Jest uważany za "królową roślin leczniczych". Obecnie ogromna ilość produktów zawiera aloes. Dlatego też jest on nie tylko najbardziej znaną rośliną leczniczą na świecie, ale również najlepiej sprzedającą się rośliną. Jednak stosowanie aloesu może być datowane już od pierwszego wieku.

Aloes jest znany od tysięcy lat. Dowody wskazują, że aloes był stosowany w Egipcie 6000 lat temu. Sumeryjczycy dobrze znali lecznicze właściwości tej rośliny ponad 4000 lat temu. Od tego czasu aloes był wielokrotnie wymieniany w tradycyjnych tekstach.

Nie jest do końca jasne, z jakiego kraju lub regionu pochodzi ta roślina. Jest prawdopodobne, że aloes pochodzi z Półwyspu Arabskiego. Jednak obecnie można go znaleźć we wszystkich regionach tropikalnych i podzwrotnikowych świata, gdzie również jest uprawiany. W wielu częściach kuli ziemskiej, takich jak obszar śródziemnomorski czy Indie, aloes zyskał swoją nazwę.

Aloes nie ma łodygi i praktycznie składa się tylko z liści. Liście te rosną do 50 cm wysokości i mają około 7 cm szerokości. Aloes pokryty jest warstwą wosku, a na brzegach liści widoczne są malutkie kolce lub ciernie. Przypomina to kaktusa, ale ma podobny wygląd do agawy. Co ciekawe, nie należy on ani do kaktusa, ani do gatunku agrabicznego, ale do rodziny liliowatych.

Aloes tworzy własne składniki odżywcze i przechowuje je oraz wodę, której potrzebują do przeżycia, w swoich liściach. Tam, wewnątrz liścia, aktywne składniki są osadzone w żelowej tkance.

Prawie 200 różnych składników aktywnych jest zawartych w składzie żelu. Głównym składnikiem jest polisacharyd acemannan, który jest wbudowany w ludzkie błony komórkowe, wzmacniając organizm, ze względu na jego pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Do okresu dojrzewania, polisacharyd acemannan jest produkowany przez organizm. Następnie musi on być wchłaniany przez pożywienie. Dodatkowo roślina jest bogata w witaminy, aminokwasy, minerały i enzymy.

Oślizgła konsystencja żelu aloesowego jest szybko wchłaniana przez skórę i od wieków służyła do leczenia ran i oparzeń. Składniki składające się na kompozycję rośliny to prawdziwa gratka dla skóry. Jako takie, aloesu można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych i kosmetycznych.

Aloes może być również spożywany wewnętrznie. Wspiera trawienie i może również pomóc złagodzić zaparcia. Należy jednak zachować ostrożność przy spożyciu aloesu. Przedawkowanie aloesu może powodować poważne skutki uboczne. Dlatego przed spożyciem aloesu zaleca się konsultację z lekarzem.