Naturalne olejki do pielęgnacji

Aromaterapia: Leczenie przy użyciu olejków eterycznych

Zapachy oddziałują na ludzi na wiele sposobów. Zapewniają dobry nastrój, mają działanie pobudzające i relaksujące. Zapachy wywołują emocje, a nawet reakcje farmakologiczne, które mogą być naukowo zbadane. Lekarze używają ich również podczas leczenia pacjentów. Ale co kryje się za aromaterapią?

Historia .

Wiedza na temat efektów działania zapachów jest dość stara. Sumeryjczycy, Egipcjanie i starożytni Chińczycy używali esencji zapachowych. Większość z nich była używana w postaci kadzidełka do celów terapeutycznych lub rytualnych.

Termin "aromaterapia" został ukuty przez francuskiego chemika i perfumiarza René-Maurice Gattefosse. W 1910 r. został on poparzony na skórze głowy i rąk w wypadku laboratoryjnym. Leczył swoje rany olejkiem lawendowym i zauważył, że szybko się zagoiło, nie pozostawiając żadnych blizn. Wzbudziło to zainteresowanie Gattefosse'a, który następnie rozpoczął badania nad olejkami eterycznymi i ich działaniem. Wkrótce zajmował się on jedynie leczniczymi właściwościami olejków eterycznych. Jego książki, w których używał terminu "aromaterapia", miały wpływ na praktycznie wszystkich późniejszych użytkowników.

Dziś terapeutyczne działanie olejków eterycznych zostało udowodnione w badaniach. Poszczególne olejki są jednak trudne do porównania, dlatego liczba tych efektów jest bardzo niewielka. Nawet jeśli olejki te pochodzą od tego samego producenta, ich skład chemiczny jest zawsze zróżnicowany.

Mimo to aromaterapia jest stosowana od dziesięcioleci jako uzupełniająca metoda medyczna w leczeniu ran, infekcji itp. Rodzaje zastosowań są bardzo zróżnicowane: palniki olejowe, kompresory, inhalacje, dodatek do kąpieli, olejek do masażu, lekarstwa, itp.

Działanie olejków eterycznych jest wynikiem działania zawartych w nich monoterpenów. Są one obecne w roślinach jako substancje fitochemiczne i przenikają przez błonę komórkową, dlatego są wykrywalne we krwi już po kilku minutach.

Prawidłowe zastosowanie

Ważne jest, aby nie używać olejków eterycznych bardzo oszczędnie. Nigdy nie należy ich stosować w stanie nierozcieńczonym.

  • Lampy zapachowe (palniki do olejków) są często niewłaściwie używane. Olejki eteryczne powinny być rozcieńczane wodą, a lampy zapachowe nie powinny palić się przez cały dzień. Może to powodować bóle głowy.
  • Środki zapachowe powinny być stosowane tylko podczas terapii i w porozumieniu z lekarzem w przypadku wystąpienia alergii. W przeciwnym razie, niechciane ryzyko może wzrosnąć. Stosowanie doustne może być zalecane tylko w porozumieniu z lekarzem.
  • Olejki eteryczne nie powinny być stosowane w postaci nierozcieńczonej na skórze. Może to prowadzić do podrażnień, a nawet oparzeń.

Efekt zależy również od prawidłowego dawkowania. Oto kilka zaleceń dotyczących dawkowania:

  • Lampy zapachowe (palniki na olejki): około pięciu kropli, kilka razy dziennie.
  • Miseczki zapachowe: w zależności od zapachu, stosować od jednej do sześciu kropli, od dwóch do trzech razy dziennie Aplikacje mokre/moczące: od trzech do czterech kropli
  • Okłady: od jednej do trzech kropli Łazienki: do pełnych kąpieli stosować od pięciu do dziesięciu kropli, w przeciwnym razie tylko połowę dawki