Naturalne olejki do pielęgnacji

Aromaterapia z wykorzystaniem palników olejowych

Dowiedz się więcej o tym, jak można używać palników olejowych do aromaterapii w tym artykule. Jak prawidłowo używać olejków eterycznych? Jak dobrać właściwą dawkę swoich olejków? Jakich olejków należy używać w celu osiągnięcia jakich efektów?

Ogólne informacje na temat aromaterapii, jak powstała i czym właściwie jest aromaterapia, znajdziesz na naszym blogu "Aromatheraphy: Leczenie przy użyciu olejków eterycznych"

Uwaga: Ponieważ w olejkach eterycznych znajdują się wysoce skoncentrowane substancje, zasada "mniej znaczy więcej" odnosi się do ich stosowania. Używanie zbyt dużej ilości olejków może mieć negatywne skutki. W razie wątpliwości, należy zachować ostrożność i stosować mniej.

Stosowanie palników na olejki w aromaterapii

Efekty działania olejków eterycznych są silnie odczuwalne przez nasze płuca i nosy. Składniki aktywne zawarte w olejkach bardzo szybko przechodzą przez płuca i trafiają do krwiobiegu. Stamtąd są one transportowane do naszych poszczególnych organów i części ciała. Olejki eteryczne mogą mieć jakikolwiek wpływ na cały organizm.

Zapachy olejków eterycznych mają również bezpośredni wpływ na mózg. Zapach stymuluje regiony naszego mózgu, które są odpowiedzialne za uczucia i doznania. Dlatego też wybrane zapachy mają również pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Ważne jest, aby podczas używania palnika z olejkami zużywać odpowiednią ilość wody. Ważne jest również, aby pamiętać o temperaturze. Jeśli olejki eteryczne zostaną podgrzane do temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza, efekt zawartych w nich aromatów zostaje utracony.

Dla różnych efektów, należy stosować różne olejki.

 • W celu ochrony przed owadami należy użyć po 3 krople olejku z goździków, geranium i drzewa herbacianego lub 3-4 krople olejku z limonki, bergamotki lub trawy cytrynowej.
 • W celu zwiększenia koncentracji należy zastosować 3 krople bazylii, eukaliptusa i cytryny lub 3 krople rozmarynu, werbeny i sosny górskiej.
 • Jeśli chcesz się zrelaksować, najlepiej użyć 2-3 kropli krwi pomarańczowej i ylang ylang.
 • Aby ułatwić oddychanie, użyj 3 kropli modrzewia, cedru, tymianku i sosny górskiej.
 • Aby walczyć z nerwowością, spróbuj 2 kropli po dwie z jodły daglezji, lawendy i balsamu Tolu.
 • Aby uspokoić niepokój, użyj po 2-3 krople krwi z pomarańczy, palisandru lub kadzidła arabskiego.
 • Aby uspokoić obawy dzieci, użyj 3 kropli czerwonej mandarynki, słodkiej pomarańczy i klementynki.
 • Na przeziębienia, spróbuj 3 krople eukaliptusa, drzewa herbacianego, białej sosny i igły jodły są doskonałe na przeziębienia. Można też bardzo dobrze wypróbować 2-3 krople krwawnika pospolitego, lawendy, palisandru i kopru włoskiego (słodkiego).
 • Jeśli cierpisz na koszmary, użyj po 2 krople wanilii, lawendy i sosny białej.
 • Aby zwalczyć depresję, spróbuj 2-3 krople geranium, bergamotki i petitgrainu.
 • Wreszcie, szukasz olejku eterycznego do medytacji? Możesz użyć 1-2 krople róży i mirtu lub 3 krople cedru i kadzidła arabskiego lub 3 krople drzewa sandałowego, mirry i sosny białej.