Naturalne olejki do pielęgnacji

Co warto wiedzieć o olejku różanym?

Jest wiele olejków eterycznych i wiele z nich jest bardzo cenionych. Za najważniejszy z nich uznawany jest jednak bezsprzecznie olejek różany. Powszechnie ceniony olejek różany uzyskuje się z róży damasceńskiej, której największe uprawy znajdują się w Bułgarii. Popularność tego produktu związana jest przede wszystkim z jego wartościami pielęgnacyjnymi oraz wyjątkowo przyjemnym zapachem.

Wielką siłą wszystkich olejków eterycznych, którą posiada oczywiście także olejek różany, jest naturalność tego produktu. W sposób biologiczny odpręża umysł i ciało, relaksuje człowieka oraz nawilża tkanki, z którymi wchodzi w kontakt.

Proces pozyskiwania olejku różanego polega na destylacji płatków róży damasceńskiej z parą wodną, która przechwytuje olejek z tkanek roślinnych. Na cenę produktu ogromny wpływ ma fakt, że do uzyskania 200 mililitrów olejku trzeba wykorzystać aż tonę płatków kwiatów.

Właściwości olejku różanego

W olejku różanym znajdziemy bogactwo nieprzeciętnych substancji odżywczych, takich jak geraniol, nerol i flawonoidy. Wszechstronność tych składników przekłada się na wszechstronność olejku różanego.

Za najważniejszą właściwość uznaje się zdolność do zmniejszania wrażeń bólowych oraz ograniczanie stanów zapalnych, co zawsze idzie w parze. Niewielka ilość olejku różanego reguluje akcję serca i normuje ciśnienie krwi. Olejek różany zawsze bardzo ceniły kobiety, które na dolegliwości miesiączkowe wykorzystywały kilka kropel olejku różanego rozpuszczonego w herbacie. Alternatywnie można wetrzeć olejek różany w dolne partie brzucha i w ten sposób uzyskać efekt ukojenia.

Olejek różany

Ciekawym sposobem zastosowania olejku różanego jest walka z nadpotliwością. Konieczna jest tutaj kilkudniowa kuracja, w czasie której wciera się olejek różany w miejsca generujące zbyt duże ilości potu. Trzeba olejek różany dobrze wmasować, po czym powtórzyć czynność każdego dnia przynajmniej dwa razy. Ilość potu zmniejszy się widocznie i całkowicie wyeliminowany zostanie brzydki zapach.

Najważniejszym zadaniem realizowanym przez olejek różany jest pielęgnacja ciała. Można liczyć na efekt odmładzający, ponieważ pokonane zostaną przynajmniej niektóre oznaki starzenia się skóry. Można z niego korzystać jako ogólny środek wzmacniający, jak również możliwe jest wykonywanie maseczek i wykorzystywanie go jako serum skutkujące silnymi zmianami na niewielkich fragmentach skóry. Jeśli ktoś regularnie odczuwa suchość skóry lub jej pieczenie, olejek różany będzie dla takiej osoby idealnym rozwiązaniem tym bardziej, że olejek różany posiada właściwości antyseptyczne, czyli usunie bakterie mogące się rozwijać w podrażnionym miejscu.

Nie zostało to potwierdzone naukowo, ale uważa się, że olejek różany posiada właściwości antydepresyjne. Ma to być związane z regulacją układu nerwowego i regulowaniem procesów odpowiadających za stres i pojawianie się stanów lękowych. Regulowana jest ilość niektórych neuroprzekaźników.