Porady i ciekawostki

Czarny Kminek

Olej z nasion Nigella Sativa, Nigella Sativa (czarny kminek) Olej z nasion Nigella Sativa

Nasiona kminku czarnego należą do rodziny jaskierowatych i występują głównie na Bliskim Wschodzie oraz w Indiach, Turcji i Grecji. W Europie jest on również postrzegany jako roślina ozdobna. Inne rodzaje to czarny kminek Damasceńczyk (Nigella Damascena) i Nigella (Nigella Avensis). Olej z nasion czarnego kminku jest bardzo skoncentrowany ze względu na obecność olejku eterycznego, ale znany jest głównie z zapachu i skuteczności. Ma właściwości antyoksydacyjne i wspomaga procesy metaboliczne skóry. Ponadto reguluje keratynizację skóry i wzmacnia jej funkcję barierową, co w dłuższej perspektywie czasowej utrzymuje równowagę wilgotności skóry. Regeneracja bariery lipidowej skóry jest wzmocniona przez ten olejek.
Olejek eteryczny z nasion kminku czarnego ma właściwości antyalergiczne, przeciwzapalne i antybakteryjne. Łagodzi również ból i jest skuteczny w walce z napięciem mięśni. Ponadto posiada również właściwości wykrztuśne i przeciwdrgawkowe.
Olej z nasion czarnego kminku doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry hipoalergicznej, zapalnej i swędzącej.

Właściwości kosmetyczne:

  • przeciwutleniacz
  • wspiera metabolizm skóry
  • wygładza skórę używaną
  • utrzymuje równowagę wilgotności i funkcję bariery ochronnej dla skóry
  • uśmierzający ból, przeciwzapalny i przeciwalergiczny
  • optymalna pielęgnacja skóry alergicznej i zapalnej, swędzącej

W aromaterapii olej z nasion czarnego kminku ma działanie wzmacniające, energetyzujące i rozgrzewające i jest stosowany głównie w aromaterapii.