Kosmetyki naturalne

Maska z gliny

Istnieją różne rodzaje gliny, zwykle rozpoznawane po ich kolorze (zielony, biały, czerwony, żółty i różowy). Każdy z nich ma szereg zalet, które czynią z nich doskonałą kurację dla skóry i włosów. Są one detoksykujące, regenerujące i leczące dzięki jednemu z głównych składników: krzemionce. Dzięki wysokiej zawartości pierwiastków śladowych są one bardzo mineralizujące. Ale wiesz, jak je stosować i jaka jest różnica między nimi?

Jak działa maska gliniana?

Po pierwsze, wyjaśnijmy czym dokładnie jest maska i jak działa na naszą skórę i włosy. Glina jest bardzo złożonym minerałem, takim jak związki krzemu, magnezu, cynku, wapnia, miedzi i selenu. Wybór odpowiedniej glinki dla Twojego typu skóry jest niezbędny, ponieważ glinka wchłonie nadmiar sebum i zanieczyszczenia w skórze tłustej, a także zapewni skórze suchej więcej wilgoci i naturalną równowagę.

Przygotowanie glinki jest bardzo proste. Wymieszaj jedną łyżkę glinki z trzema łyżkami wody, aby uzyskać gładką pastę. Możesz dodać kilka kropli oleju, takiego jak olej z róży, oliwek lub drzewa herbacianego, aby wzmocnić jego działanie. Ważne jest, aby maska dobrze działała na skórę (ok. 10-15 min), tak aby ich właściwości były wchłaniane przez skórę, ale nie pozwalały jej całkowicie wyschnąć, ponieważ nie tylko wchłania nadmiar sebum, ale także wchłania zawartość wody w tkankach skóry (cenne źródło nawilżenia). Gdy zacznie wysychać, szybko usuń go za pomocą ciepłej wody!

Nigdy nie włączaj do mieszanki składników zawierających witaminę C. Witamina C jest związkiem, który w kontakcie z gliną tworzy chemiczną reakcję utleniania, sprzyjającą wytwarzaniu wolnych rodników. Znacznie lepiej jest dodać oleje, takie jak olej z drzewa herbacianego do dezynfekcji lub oliwę z oliwek, jojoby czy migdałów do odżywiania.

Należy zauważyć, że narzędzia używane do przygotowania maski nigdy nie powinny zawierać metalu, ponieważ zmniejszyłoby to korzyści z gliny. Sugerujemy, aby używane narzędzia zawierały materiały takie jak szkło, drewno, porcelana lub glina. Ponadto, woda używana do mieszania gliny powinna być wolna od chloru, aby jeszcze bardziej podkreślić ich właściwości. Oczywiście glinę można zmieszać z naparem z zielonej herbaty, który pomaga wyeliminować toksyny ze skóry i ma właściwości antybakteryjne i lecznicze. Glina, jak już wcześniej wspomniano, może być mieszana z olejkiem eterycznym zamiast wody. Maska w połączeniu z aromaterapią przynosi korzyści nie tylko dla skóry, ale także dla zmysłów.

Rodzaje gliny

  • Biała glinka lub kaolinit zawiera wysoki procent krzemionki i korundu i jest uważana za wyższą czystość, soliendoza stosowana w zabiegach na twarz usuwa toksyny i martwe komórki skóry, pomagając w jej regeneracji, zapobiegając starzeniu się i poprawiając jej strukturę i elastyczność. Jest idealna dla wszystkich typów skóry (nawet wrażliwej).
  • Zielona glinka jest wysoce antyseptyczna. Szczególnie ceniona jest nie tylko za swoje minerały, ale także za siłę wchłaniania i właściwości przeciwzapalne, detoksykacyjne i równoważące. Jest idealna dla cery tłustej, która ma skłonność do trądziku, czarnych plam lub rozszerzania się.
  • Czerwona glinka jest najczęściej używana do leczenia ciała i włosów. Oczyszcza skórę głowy i pomaga w problemach z krążeniem, cellulicie i zatrzymywaniu płynów dzięki wysokiej zawartości tlenku żelaza. Stymuluje proces regeneracji skóry.
  • Żółta glinka jest bogata w magnez i żelazo. Stosuje się ją jako zabieg stymulujący i odświeżający. Żółta glinka dotlenia skórę dzięki wysokiej zawartości wody. Jest idealna dla cery suchej.
  • Różowa glinka jest bogata w minerały, krzemionkę i tlenek żelaza. Glinka ta jest mieszaniną czerwonej i białej glinki. Często stosowana jest jako maseczka do twarzy ze względu na swoje działanie oczyszczające, antyoksydacyjne, odkażające, kojące i regenerujące. Ze względu na swoją miękkość i właściwości regenerujące tkankę łączną jest idealna dla skóry wrażliwej i odwodnionej.