Porady i ciekawostki

Jak wybrać naturalne suplementy diety?

Suplementy diety to ogromny i coraz szybciej rozwijający się rynek. Jego wciąż niewielkim, ale bardzo dynamicznie rosnącym sektorem jest część poświęcona suplementom naturalnym. Trzeba tutaj jednak być bardzo ostrożnym, ponieważ suplementy diety podlegają pod przepisy przeznaczone dla producentów żywności, a nie pod przepisy farmaceutyczne, przez co marek jest cała masa i nie zawsze dokładnie wiadomo, czy ich jakość jest odpowiednia.

Nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o mądrą inwestycje, ale także, a właściwie przede wszystkim o nasze zdrowie.

Suplementacja

Kiedy ogląda się reklamy suplementów diety, można odnieść wrażenie, że wszystkie choroby świata zostały właśnie pokonane. Problemy intymne załatwia jedna tabletka, proszek rozwiąże kłopoty z wątrobą, pamięć załatwi herbatka… A ludzie to kupują, ponieważ wiele produktów faktycznie działa, nie są drogie i do tego rzadko bywają niebezpieczne. Są jednak osoby, które powinny na nie bardzo uważać. Są to przede wszystkim:

– kobiety w ciąży i karmiące piersią, bo nigdy nie wiadomo, jaki wpływ będzie miał suplement diety na laktację i na rozwój dziecka, a substancje z suplementów diety przenoszą się przez pokarm matki i jj krew do ciała dziecka;;

– osoby chore na choroby przewlekłe, ponieważ suplementy diety zmieniają sposób działania organizmu, mogą kolidować z lekami lub pogarszać niektóre objawy chorób przewlekłych;

– osoby starsze, u których niektóre procesy metaboliczne są zaburzone, a pewne układy w organizmie mniej wydajne, co stanowi czynnik ryzyka dla organizmu.

Trzeba zwracać przede wszystkim uwagę na to, dla kogo jest dany suplement, ponieważ oczywiste jest, że młody kulturysta będzie miał zupełnie inne potrzeby od zrzucającej nadwagę pani w średnim wieku czy dbającego o kości seniora.

Sposoby na witalność

Suplementy naturalne

Jakość i pochodzenie suplementów to kwestie kluczowe, ponieważ to od nich zależy, jakie będzie działanie danego specyfiku na organizm ludzki. Trzeba zawsze wybierać firmy renomowane, duże, mające staż na rynku i dobre opinie. Ceny ich produktów są często wyższe, ale spowodowane jest to sięganiem po lepsze surowce oraz po procedury badawcze zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa.

Dobre źródła

Ogromnie istotne jest także to, by kupować suplementy ze źródła zaufanego. Zakupy w Internecie, w przypadku których jedynym kryterium wyboru jest najniższa cena, to ryzyko zakupienia produktu przeterminowanego lub po prostu podrabianego. Suplement diety nie będzie groźny nawet po przeterminowaniu, ale jeśli ktoś wykonał nieumiejętną podróbkę, możemy już ryzykować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Badajmy etykiety

Trzeba zawsze dokładnie czytać ulotki suplementów. Nawet te w pełni naturalnie nie powinny być przyjmowane przez wszystkie osoby. Każdy z nich posiada bardzo dokładny opis odnośnie tego, na co należy uważać i kto powinien suplementu unikać.