Porady i ciekawostki

Jaka jest różnica między pielęgnacją alkaliczną a pielęgnacją neutralną pod względem pH?

Poniedziałek, 13. July 2015 What is the Difference between Alkaline or PH-neutral Skin Care? Podziel się: Whatsapp

Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy alkalicznymi i neutralnymi pH produktami do pielęgnacji skóry, często zastanawiamy się, co jest zdrowsze dla naszej skóry. Czy powinniśmy opierać nasze wybory na typie skóry? Dlaczego produkty do pielęgnacji skóry mają w ogóle inne wartości pH? Odpowiedzi na te pytania nie są tak proste. Istnieją nie tylko różne rodzaje produktów do pielęgnacji skóry, ale także dwie szkoły myślenia na ten temat. W związku z tym niemożliwe jest przedstawienie konkretnych stwierdzeń na ten temat bez zaprzeczenia jednej z dwóch perspektyw.

W niniejszym artykule porównamy te dwie szkoły myślenia.*

* Ten artykuł jest jedynie porównaniem różnych punktów widzenia i perspektyw. W związku z tym, stwierdzenia poszczególnych stanowisk są ze sobą sprzeczne. Zostawiliśmy język różnych szkół myślenia, aby dać naszym czytelnikom jasny obraz każdej perspektywy. Proszę wybaczyć sprzeczność tych stwierdzeń. Ponadto, artykuł nie ma na celu rekomendacji lub sprzeciwu wobec konkretnych produktów lub perspektyw. Do Państwa obowiązków należy sformułowanie własnej opinii na temat odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Medycyna konwencjonalna opowiada się za neutralną pH pielęgnacją skóry w oparciu o założenie, że kwasowość stosowanych przez nas produktów wpływa na płaszcz ochronny skóry. Płaszcz kwasowy to cienka warstwa lipidowa składająca się z łoju, potu i komórek rogowych, które zapewniają skórze zdrowy wygląd. Z punktu widzenia medycyny alternatywnej, nie ma czegoś takiego jak płaszcz kwasowy. W tej szkole myślenia, kwasowość skóry opiera się na innych powodach. Oto dwa punkty widzenia:

PH-neutralna pielęgnacja skóry

Z tego punktu widzenia, skóra ma lekko kwaśne pH, co jest odkryciem, którego nauka dokonała ponad sto lat temu. Średnia wartość pH zdrowej skóry wynosi 5,5 (woda ma neutralne pH 7). W zależności od wieku, płci, typu skóry, itp. liczba ta może się zmieniać. Kwaśne środowisko Twojej skóry jest regulowane przez tzw. płaszcz kwasowy.

Określenie "neutralne pH" w pielęgnacji skóry nie oznacza neutralnego pod względem wody, która nie jest ani kwaśna, ani zasadowa, ale neutralna dla skóry. Produkty te są dostosowane do pH skóry i dlatego są lekko kwaśne.

Idea pielęgnacji skóry neutralnej pod względem pH polega na tym, że produkty te w jak najmniejszym stopniu zmieniają naturalne pH skóry, utrzymując ją w zdrowej równowadze.

Zwykłe mydło ma stosunkowo wysokie pH, wynoszące do 9. Im wyższe jest pH, tym bardziej skóra jest wysuszona za pomocą mydła. Wcześniej zakładano, że kwaśny płaszcz skóry regeneruje się po około godzinie. Badania wykazały, że regeneracja ta trwa znacznie dłużej, pozostawiając skórę narażoną na atak w tym okresie.

Alkaliczna pielęgnacja ciała opiera się na założeniu, że kwasy zawarte w skórze lub ciele są szkodliwe. Organizm może jednak z łatwością zrekompensować brak równowagi w równowadze kwasowo-zasadowej, po prostu neutralizując nadmiar kwasów. Dzieje się tak na co dzień, ponieważ nadmiar kwasów powstaje nawet przy normalnej, zróżnicowanej diecie.

Kwasy są również wydalane przez skórę, utrzymując kwaśny płaszcz. Badania wykazały, że kwaśne środowisko jest niekorzystne dla większości gatunków bakterii i grzybów, hamując ich wzrost.

Ogólnie rzecz biorąc, neutralizowanie kwasów za pomocą zasad nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wiele obszarów ciała jest uzależnionych od kwasów. Dlatego też praktyka ta wyrządza więcej szkody niż pomaga.

Alkaliczna pielęgnacja skóry

Do lat siedemdziesiątych mieliśmy do dyspozycji tylko alkaliczne środki higieny osobistej. Dlatego też mamy dziesięciolecia doświadczeń w dziedzinie alkalicznej pielęgnacji skóry. Produkty te nie tylko oczyszczają skórę, ale również zapewniają jej ochronę. Produkty neutralne pod względem pH wywołują reakcje alergiczne i uszkadzają skórę, tworząc doskonałą pożywkę dla wszelkiego rodzaju grzybów, ponieważ grzyby najlepiej przetrzymują w kwaśnym środowisku. Dlatego też, najlepszym sposobem na pielęgnację osobistą jest stosowanie produktów alkalicznych, a nie kwaśnych.

Nieco zasadowe pH 7,4 nie wysusza skóry i jest idealne do regularnej pielęgnacji.

Produkty neutralne pod względem pH prowadzą do zniszczenia naturalnych regulacji skóry. W rzeczywistości nie ma tzw. płaszcza kwasowego. Pomysł ten jest wykorzystywany przez przemysł kosmetyczny wyłącznie do celów promocyjnych. Zamiast tego, niskie pH skóry wynika z niezdolności organizmu do przetwarzania wysokiej kwasowości. Nerki i jelita mogą przetwarzać tylko tyle kwasu w tym samym czasie, co powoduje, że skóra przejmuje jego ciężar. Kwasowe produkty do pielęgnacji skóry wpychają te powstające kwasy z powrotem do naszego systemu. Dlatego też, produkty te nie są dla nas dobre.

Kiedy używa się produktów alkalicznych, reagują one z kwasami w naszym systemie, neutralizując je i rozpuszczając. W ten sposób organizm jest stymulowany do usuwania zatopionych kwasów i uwalniania produktów odpadowych, przywracając równowagę głównie kwaśnego środowiska komórek. Jeśli na przykład użyjemy alkalicznego produktu do kąpieli o pH 8,5, to po godzinie kąpieli wartość kwasów znacznie spada. Woda w kąpieli absorbuje kwasy emitowane przez skórę z organizmu.

Dzięki zastosowaniu produktów do pielęgnacji ciała o neutralnym pH, skóra jest również odtłuszczona. W rezultacie gruczoły łojowe tracą swoją naturalną zdolność do przywracania skórze wilgoci. Alkaliczna pielęgnacja ciała stymuluje jednak gruczoły łojowe.