Porady i ciekawostki

Jaki mam rodzaj skóry?

Przy wyborze właściwego produktu do pielęgnacji skóry kluczowe jest określenie jej rodzaju. Tylko wtedy będziesz w stanie odpowiednio zadbać o swoją skórę.

Skóra jest podzielona na 4 główne grupy:

Skóra normalna

Każdy chciałby mieć normalną skórę, ale w rzeczywistości jest ona niezwykle rzadka. Normalna skóra przy dotknięciu czuje się jak dojrzała brzoskwinia. Jest miękka i gładka, z bardzo delikatnymi włosami, odporna na wszelką wrogość z zewnątrz. Jest odporna na ciepło, słońce i zimno. Nie ma skłonności do plam, nie ma łuskowatych miejsc. Normalna skóra ma zrównoważoną funkcję gruczołów łojowych, a równowaga wilgoci jest nienaruszona. Ma drobne pory z delikatnym połyskiem i jest wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Dla zachowania jej piękna zaleca się delikatną i ochronną pielęgnację.

Skóra sucha

Ma bardzo cienką, przezroczystą i półprzezroczystą skórę, często skłonną do pękania żył (couperose). Tworzy częściowo łuski, ma tendencję do swędzenia, ponieważ brakuje niezbędnych lipidów. Często sucha skóra jest również skórą wrażliwą. Suchej skórze brakuje tłuszczu i zmniejsza się jej wilgotność. Ze względu na obniżoną barierę ochronną (kwaśna warstwa ochronna), jest narażona na bardzo silne odparowanie wilgoci, co sprawia, że skóra jest bardzo sucha.

Młody wiek tego typu skóry jest piękny do oglądania, podczas gdy inni mają do czynienia z wypryskami i przebarwieniami, sucha skóra w wieku niestety ma silną tendencję do tworzenia się zmarszczek.

Nasz typ skóry mamy od urodzenia. Skóra jest jednak podrażniona również przez czynniki zewnętrzne. W promieniach słonecznych należy szczególnie dbać i stosować dobry i wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Również mróz w zimie, a zwłaszcza różnice temperatur, obciążają skórę. Tutaj korzystny jest krem chroniący przed zimnem, jak na długie spacery w pięknym zimowym krajobrazie, ale przede wszystkim w sportach zimowych, takich jak narciarstwo, łyżwiarstwo itp. Idealną towarzyszką jest makijaż. Idealnym towarzyszem jest makijaż. Chroni on skórę przed zimnem jak płaszcz. Krem na dzień jest jak sukienka, a makijaż jak płaszcz. Podoba ci się sauna? Tutaj też radzimy ostrożność. Jeśli skóra ma tendencję do trądziku różowatego, należy najpierw przykryć trudne i wrażliwe miejsca, podczas naparu zachować ściereczkę do mycia twarzy i dobrze umyć twarz tylko letnią po saunie.

Bogate produkty do pielęgnacji skóry zapobiegają jej dalszemu wysuszaniu. Zacznij pielęgnację staranną w odpowiednim czasie. Po około 35 latach osiągnęliśmy szczyt życia, po czym rozpoczyna się szybki proces starzenia się skóry. Teraz nadszedł czas na stosowanie produktów przeciwstarzeniowych. Nie ma potrzeby obawiać się starzenia.

Skóra tłusta

Skóra tłusta jest podatna na nadmierną produkcję sebum. Z tego powodu skóra jest nie tylko nawilżona i elastyczna, ale prowadzi do zatykania porów, zaskórników, a także co jakiś czas do stanów zapalnych, które rozprzestrzeniają się na plecach i dekolcie. Większość nastolatków jest szczególnie w młodości bardzo niezadowolona ze swojej skóry, kiedy ich produkcja hormonów znajduje się na szczycie. Ma ona duże pory i jest bardzo lśniąca. Skóra tłusta ma jednak tę zaletę, że nie starzeje się tak bardzo jak skóra sucha.

Właściwa pielęgnacja: Ściągające, matujące i bardzo lekkie produkty ochronne.

Trądzik: W okresie dojrzewania nierzadko zdarza się, że cierpi na trądzik. Ten nieprzyjemny wygląd skóry musi być zawsze dokładnie oczyszczony z dużą konsekwencją, chroniony i utrzymywany za pomocą produktów przeciwzapalnych.

Skóra mieszana

Jest to mieszanka dwóch rodzajów skóry (skóra sucha i tłusta). T-zona jest istotna dla cery mieszanej. Jako T-zone nazywamy czoło, nos i podbródek. Tutaj skóra ma duże pory, jest tłusta i podatna na wypryski. Natomiast policzki mają tendencję do skóry suchej i częściowo wrażliwej.

Polecamy specjalne, delikatne kremy, które dostarczają skórze odpowiedniego nawilżenia.