Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne: Modne lub zdrowe

Coraz więcej ludzi na całym świecie daje przewagę kosmetykom naturalnym. Wybór kosmetyków naturalnych to tylko moda czy zdrowa skóra?

Kosmetyki naturalne to kosmetyki ekologiczne, które powstają z naturalnych składników pochodzenia morskiego, mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego (miód, propolis, lawenda, itp.). Do kosmetyków naturalnych zalicza się również kosmetyki wegańskie, które powstają wyłącznie z surowców pochodzenia roślinnego. Kosmetyki naturalne produkowane są bez pochodnych ropy naftowej, chemikaliów, które mogą podrażniać skórę, alkoholu, roślin genetycznie modyfikowanych, barwników syntetycznych, aromatów, konserwantów, itp. Bardzo ważne jest, aby kosmetyki naturalne nie były testowane na zwierzętach, a składniki pochodzenia zwierzęcego (np. miód, propolis) były pobierane w sposób nieszkodliwy dla zwierząt.

Kosmetyki naturalne dzielą się na ekologiczne i surowe, jeśli chodzi o metodę produkcji.

Kosmetyki naturalne zyskały dużą popularność ze względu na swoją uniwersalność. Nadają się do pielęgnacji skóry mieszanej, suchej i wrażliwej.

Zalety kosmetyków naturalnych

- Ponieważ skład jest prosty i często zawiera kilka składników, składniki produktu muszą być bardzo wysokiej jakości.

- Kosmetyki, które nie zawierają syntetycznych składników, w mniejszym stopniu powodują alergie.

- Wybór i stosowanie kosmetyków naturalnych często wiąże się z pojęciem "życia w harmonii z naturą". Coraz częściej firmy produkujące kosmetyki naturalne pakują je w opakowania ekologiczne.

- Składniki naturalne są bardzo delikatne i uniwersalne dla prawie każdego rodzaju skóry, dzięki czemu mogą być używane przez całą rodzinę.

- Kosmetyki nie zawierają chemikaliów, dlatego składniki te zachowują wartości odżywcze i witaminy.

Wady kosmetyków naturalnych

- Minimalna ilość składników musi być wysokiej jakości, dlatego cena kosmetyków naturalnych może być wyższa.

- W produkcji kosmetyków naturalnych nie stosuje się konserwantów, dlatego też produkt ten ma krótszy okres trwałości.

- Kosmetyki naturalne nie będą skuteczne w przypadku stosowania ich na bardzo problematyczną skórę.

- Niektóre składniki i olejki eteryczne mogą powodować reakcję alergiczną. Dlatego osoby cierpiące na różne alergie powinny skonsultować się z dermatologiem przed wyborem kosmetyków.