Porady i ciekawostki

Lato, słońce i oparzenia słoneczne

Wielu z nas wychodzi na zewnątrz przy pierwszych oznakach wzrostu temperatury. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu oznacza oczywiście większą ekspozycję na słońce. Zanurzenie się w promieniach słonecznych może zdziałać cuda, jednak zbyt intensywne opalanie się może mieć negatywny wpływ na skórę. Często zabawa na świeżym powietrzu może prowadzić do bolesnych oparzeń słonecznych i nieodwracalnych uszkodzeń. Aby tego uniknąć, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może okazać się bardzo przydatne!

Latem ludzie spędzają jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Przerzedzenie warstwy ozonowej i zachowania wokół współczesnego wypoczynku doprowadziły w ostatnich latach do tego, że ogólne obciążenie promieniowaniem UV wzrosło. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że skóra ma pamięć. Oczywiście, oparzenie słoneczne goi się z czasem, ale skóra pamięta wszystko. Skóra dzieci i młodzieży ma tylko nieznaczną samoobronę, co czyni ją szczególnie wrażliwą. Każdy przypadek oparzenia słonecznego, które pojawia się w dzieciństwie, zwiększa ryzyko zachorowania na raka w późniejszym okresie życia. Dlatego tak ważne jest ograniczenie czasu spędzanego na słońcu i podjęcie środków ostrożności w celu odpowiedniej ochrony skóry. Odpowiednie ubranie, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz i filtr przeciwsłoneczny powinny być Twoimi stałymi towarzyszami w okresie letnim.

Wystarczająca ochrona jest zagwarantowana tylko wtedy, gdy filtr przeciwsłoneczny jest prawidłowo stosowany. Eksperci zalecają stosowanie dwóch miligramów filtra przeciwsłonecznego na centymetr kwadratowy, dlatego należy być hojnym przy nakładaniu na skórę filtrów przeciwsłonecznych. Ważne jest również, aby dopasować filtr przeciwsłoneczny do rodzaju skóry i wybrać filtr, który będzie odpowiedni do tego celu, tj. wodoodporny filtr przeciwsłoneczny podczas pływania.

Im dłużej spędzasz czas na słońcu, tym wyższa powinna być ochrona UVA i UVB. SPF informuje o skuteczności filtrów UVB obecnych w kremie przeciwsłonecznym. Wskazuje, jak długo można być wystawionym na działanie promieni słonecznych, zanim nastąpi zaczerwienienie skóry. Na przykład, należy wystawić na działanie słońca tylko przez pięć minut, jeżeli na skórę nie został nałożony żaden filtr przeciwsłoneczny. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej wynoszący 10 jest wystarczający do ekspozycji na słońce przez okres do pięćdziesięciu minut. Bardzo ważne jest, aby ponownie nałożyć filtr przeciwsłoneczny, ponieważ jego działanie z czasem maleje. Ochrona UVA powinna stanowić co najmniej jedną trzecią ochrony UVB. W takim przypadku filtr przeciwsłoneczny może być opatrzony pieczęcią UVA EU.

Najważniejsze wskazówki dotyczące aplikacji podsumowano:

  • Ochrona UVB: Im jaśniejszy typ skóry i większa intensywność nasłonecznienia, tym większe wymagania dotyczące ochrony przed słońcem.
  • Ochrona UVB. W razie wątpliwości zawsze należy wybrać wyższy SPF. Oznaczenie UVA gwarantuje, że
  • Ochrona przed promieniowaniem UVA stanowi co najmniej jedną trzecią
  • Ochrona UVB. Podczas pływania lub spędzania czasu w wodzie należy stosować wodoodporne filtry przeciwsłoneczne. Oparzenie słoneczne można uzyskać siedząc po prostu w cieniu, dlatego ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych podczas przebywania na zewnątrz.

Nie zapominaj: ochrona przeciwsłoneczna to ochrona zdrowia!