Porady i ciekawostki

Łupież. - Co robić?

Pojawienie się łupieżu jest nieestetyczne i często bardzo trudne do pozbycia się. Istnieją jednak sposoby i środki na złagodzenie i leczenie łupieżu.

Łupież odnosi się do martwych komórek skóry, które są odrzucane przez organizm. Normalnie są one niewidoczne. Kiedy jednak następuje wzrost odrzucenia tych martwych komórek skóry, stają się one widoczne i są bardzo nieestetyczne.

Łupież pojawia się, gdy skóra głowy jest pozbawiona równowagi. Celem każdego zabiegu jest regulacja i harmonizacja skóry głowy, aby mogła ona ponownie spełniać swoje normalne funkcje.

Charakter optymalnego leczenia zależy również od tego, co powoduje łupież. Przyczyny te mogą, w rzeczywistości, być różnorodne. Sucha skóra głowy prowadzi do suchej, białej łuski. Jedna z przyczyn może być związana z suchym, ogrzanym powietrzem, zwłaszcza w miesiącach zimowych w przegrzanych pomieszczeniach.

Dodatkowo mikroorganizmy, takie jak bakterie i grzyby, mogą być przyczyną łupieżu. Żywią się one tłuszczem gruczołów łojowych, powodując wzrost łupieżu.

Wreszcie, łupież może być powodowany przez problemy zdrowotne, choroby lub skutki uboczne leków. W takich przypadkach najlepiej zwrócić się o pomoc lekarską.

Łupież występuje w różnych formach. Gdy gruczoły łojowe nie spełniają swojej funkcji, może pojawić się łupież suchy. W konsekwencji, kiedy gruczoły łojowe produkują się "nadaktywne", łupież tłusty może stać się bardziej widoczny. Tłuste włosy na linii włosów i zakażenie skóry głowy powodują połączenie tych dwóch form łupieżu.

Jak można go złagodzić?

Pojawienie się łupieżu można zmniejszyć, zwracając uwagę na zdrową, zrównoważoną i szczególnie bogatą w składniki odżywcze dietę.

Wiele naturalnych szamponów kosmetycznych może również pomóc w walce z łupieżem, ponieważ nie zawierają one szkodliwych substancji chemicznych. Należy uważać na tradycyjne szampony, ponieważ podrażniają one skórę głowy i z pewnością mogą prowadzić do zwiększonej tłustości i łupieżu. To błędne koło.

Przy przechodzeniu z kosmetyków konwencjonalnych na naturalne, w tym przypadku szamponów, może minąć kilka tygodni, zanim skóra głowy zacznie się przyzwyczajać. Skóra może wymagać fazy przejściowej, w której wyniki nie są natychmiast widoczne. Jest to całkiem normalne. Substancje naturalne mają inne działanie w przeciwieństwie do wielu produktów zawierających substancje chemiczne i mogą wymagać więcej czasu na pokazanie swojego wpływu na skórę.

Ponadto, wiele osób uważa, że ich włosy czują się nieco inaczej lub bardziej przetłuszczone podczas stosowania naturalnego szamponu. Dzieje się tak dlatego, że konwencjonalne szampony pozbawiają włosy i skórę głowy tłustych i wilgotnych włosów, a gruczoły łojowe szybciej produkują więcej tłuszczu. Choć szampony naturalne również odtłuszczają, są mniej agresywne dla włosów i skóry głowy. Adaptacja gruczołów łojowych wymaga czasu.

Jako alternatywę dla szamponów zaleca się stosowanie glinek. Glinki w minimalnym stopniu odtłuszczają włosy i skórę głowy, a jednocześnie zapewniają dokładne oczyszczenie i naturalną regulację gruczołów łojowych.