Porady i ciekawostki

Miałeś operację kolana? 6 najlepszych rad dla szybszego powrotu do zdrowia

Posiadanie jakiejkolwiek operacji to jeden zabieg, który jest bardzo trudny do przejścia dla każdego pacjenta. Szczególnie jeśli przeszedłeś operację kolana i jesteś w trakcie rekonwalescencji. Kolano jest jedną z najbardziej bolesnych i krytycznych części ciała do operowania. Nie tylko dlatego, że jest pokryte miękkimi mięśniami i ścięgnami, ale także dlatego, że jest związane ze specyficznym wzorcem ruchów. To sprawia, że jest jednym z najtrudniejszych do zoperowania. Jednak okres rekonwalescencji, który następuje po jest trudniejszy niż przejście przez operację kolana. Należy zawsze korzystać z fizjoterapii przed i po operacji, aby móc szybko wrócić do zdrowia i do normalnego funkcjonowania.

Dlaczego potrzebna jest operacja kolana?

Istnieje wiele powodów, dla których konieczna jest operacja kolana. Jednak najczęstsze powody są następujące:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów- Jest to rodzaj choroby, która powoduje zapalenie wpływające na stawy, zwłaszcza te, które są w dłoniach lub stopach.

  • Podagra- Podagra jest rodzajem zapalenia stawów, które powoduje silny ból, zaczerwienienie i tkliwość w stawach. Jest to szczególnie spowodowane przez nadmiar kwasu moczowego.

  • Nietypowy wzrost kości- Jest to spowodowane, gdy istnieje nadmierny wzrost kości, które nie są normalne i może powodować osłabienie stawów.

  • Uraz kolana- Uraz kolana jest najczęstszym problemem, który powoduje uszkodzenie kolana.

Jak przygotować się do okresu rekonwalescencji po operacji kolana?

1. Odzyskiwanie operacji kolana wymaga dużo energii psychicznej i wsparcia. Jeśli kiedykolwiek przeszedłeś przez jakikolwiek rodzaj operacji, wiedziałbyś, że odzyskiwanie jest najtrudniejsze do napotkania. Jednakże, oto kilka ważnych punktów do rozważenia, jeśli chcesz mieć gładki powrót do zdrowia po operacji kolana.

2. Jeśli Twój dom składa się z wielu pięter lub jeśli często musisz korzystać ze schodów. Wówczas należy upewnić się, że wszystkie rzeczy i przestrzeń życiowa znajdują się na parterze. Powód jest dość prosty: po operacji kolana nie będziesz w stanie wchodzić po schodach ani wykonywać wielu ruchów.

3. Poszukaj stabilnego krzesła lub jakiegokolwiek innego artykułu, który może w znacznym stopniu wspomóc zapewnienie, że Twoja noga jest całkowicie wypoczęta bez miszmaszu. Podnóżek może być twoim najlepszym przyjacielem w okresie rekonwalescencji. Użyj poduszki lub innego miękkiego przedmiotu, tak aby łatwo było Ci odpocząć nogą przez długi czas i wyeliminować wszelki dyskomfort. Upewnij się, że stołek lub krzesło, które wybierzesz, sprawia, że noga jest uniesiona.

4. Użyj prętów bezpieczeństwa lub uchwytów pomocniczych i zainstaluj je w swoim prysznicu, aby uczynić go bardziej bezpiecznym. Kiedy jesteś w odzysku, poślizg jest najgorszą rzeczą, jaką można sobie wyobrazić, że się dzieje. Poślizgnięcie się może spowodować zwiększenie obrażeń i sprawić, że rzeczy będą bardziej gorączkowe i katastrofalne dla ciebie. Więc instalowanie barów bezpieczeństwa lub poręczy jest bardzo ważne, aby wyeliminować wszelkiego rodzaju ryzyka związane.

5. Zdobądź twardą poduszkę dla pleców, która będzie wspierać twoje plecy podczas odzyskiwania. Zapewni to, że twoje plecy lub kręgosłup nie jest źle ustawiony podczas siedzenia w jednej pozycji i nie robi dużo ruchu. Ból pleców jest najczęstszym problemem, który pojawia się wraz z operacją kolana. Aby upewnić się, że będąc w okresie rekonwalescencji, nie ryzykujesz swoich pleców, użyj miękkiej poduszki dla wsparcia.

6. Usuń śliskie dywany. Jest to najbardziej niedoceniana rzecz, którą większość ludzi ignoruje. Konieczne jest wyeliminowanie wszystkich możliwości, które mogą skutkować pogorszeniem stanu kolana. Usuń wszelkiego rodzaju śliskie przedmioty, które mogą być dla Ciebie szkodliwe.

Najlepsze wskazówki dotyczące szybszego powrotu do zdrowia

Odzyskiwanie jest jedyną rzeczą, o którą ludzie martwią się po wykonaniu operacji. Powodem tego jest to, że jest to najtrudniejsza część po operacji. Większość ludzi myśli, że najtrudniejszą częścią o każdej operacji jest operacja lub przygotowanie do niej. Ale w rzeczywistości to okres rekonwalescencji uderza najbardziej. Operacja kolana jest najtrudniejsza do przejścia, i to również w okresie rekonwalescencji. Jest to bardzo trudne, aby być silnym w okresie rekonwalescencji po urazie kolana, ale ten czas można zmienić na mniejszy. Pamiętając o kilku małych rzeczach. Oto kilka najlepszych wskazówek dotyczących szybkiego powrotu do zdrowia:

1. Utrzymuj zdrową dietę- Zdrowa żywność i warzywa nigdy nie są złym uczynkiem. Nawet jeśli nie jesteś w odzysku, powinieneś skupić się na utrzymaniu zdrowej diety. Ale gdy jesteś w okresie rekonwalescencji, bardzo ważne jest, aby mieć zdrowy posiłek składający się z wszelkiego rodzaju składników odżywczych i minerałów dostępnych w obfitości w tych warzywach i żywności.

Białko i wapń są kluczowe w budowaniu uszkodzonych lub usuniętych tkanek i komórek. Ponadto wapń jest wymagany do naprawy uszkodzonej kości i zwiększenia jej gęstości.

2. Upewnij się, że dobrze śpisz Sen, ogólnie rzecz biorąc, jest świetnym sposobem na przywrócenie uzupełnionych sił i zapewnienie naszemu ciału idealnego stanu relaksu, w którym organizm ludzki może się zregenerować. Sen jest świetnym lekarstwem na każdy fizyczny powrót do zdrowia, bez względu na to, jaką operację przeszedłeś. Sen jest świetnym sposobem na zapewnienie swojemu organizmowi idealnego stanu odpoczynku.

Po operacji kolana nie wolno Ci się ruszać, a spanie w tym okresie nie jest łatwe dla każdego. Więc upewnij się, że budujesz tę siłę psychiczną, która pomoże Ci uzyskać dużo snu w ciągu dnia.

3. Używaj szelek podczas chodzenia- To nie jest tak, że będziesz odpoczywał przez cały okres rekonwalescencji. Po pewnym czasie w odzysku, będziesz mógł chodzić. Tylko po to, aby zapewnić, że możesz umieścić ciężar na nodze i pracować jak wcześniej. Chodzenie umożliwi przepływ składników odżywczych i tlenu do mięśni kolana, co jest bardzo ważnym elementem rekonwalescencji. Używaj szelek podczas chodzenia. Szelki działają jako dodatkowe wsparcie dla nogi podczas chodzenia. Jak wynika z badań, szelki na kolano są bardzo ważne dla regeneracji kolana.

Zminimalizuje to napięcie na nodze i da jej dodatkowe wsparcie i komfort, co jest idealne dla szybszego powrotu do zdrowia. Szelki są bardzo ważne podczas odzyskiwania, ponieważ koncentrują się na minimalizacji stresu, który szczytuje na więzadłach. Ponadto, szelki, które obejmują produkcję są najlepsze dla odzysku.

4. Exercise- Dla tych, którzy nie przeszli przez żaden rodzaj operacji, ćwiczenia mogą być nieco zaskakujące. Ludzie mają ogólne pojęcie o ćwiczeniach podczas odzyskiwania, co jest katastrofalne i wpłynie negatywnie na nich. Nie we wszystkich rodzajach operacji; ćwiczenie jest złą decyzją. Załóżmy, że masz operację kolana lub inny rodzaj operacji, która polega na stawach.

W takim przypadku, ćwiczenia są koniecznością w okresie rekonwalescencji. Głównym powodem jest to, że stawy, jeśli nie są używane przez długi czas, obniżają mobilność i zakres ruchu. Więc aby odzyskać idealny zakres ruchu, konieczne jest regularne ćwiczenie. Noś szelki podczas ćwiczeń, aby złagodzić ryzyko nieprawidłowej postawy podczas ćwiczeń.

5. Zbuduj siłę psychiczną- Siła psychiczna jest najbardziej niedocenianym tematem dotyczącym powrotu do zdrowia po kontuzji kolana. Jeśli jest to Twoje pierwsze doświadczenie w okresie rekonwalescencji, to upewnij się, że budujesz swoją siłę psychiczną, ponieważ okres rekonwalescencji może być gorączkowy, jeśli nie jesteś psychicznie przygotowany do tej fazy. Ponadto, postępuj zgodnie z radami lekarza i instrukcjami I, aby ułatwić sobie przejście przez tę fazę. Powinieneś mieć pozytywne podejście do swojego fizycznego samopoczucia.

6. Noś ortezę- Noszenie ortezy jest bardzo ważne, ponieważ może zabezpieczyć Twoje kolano przed dalszymi uszkodzeniami, które mogą być na nie podatne. Aby upewnić się, że to się nie stanie, zorientuj się w najlepszej ortezie na kolano. W przypadku, gdy szukasz najlepszego. Rozważ nas jako opcję. Medi Brace jest najlepszym producentem ortez na kolano w Kanadzie. Nasze ortezy na kolano są precyzyjne i zbudowane zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa.

Wnioski

Regeneracja po operacji kolana może pochłonąć wiele Twojej energii i może być męcząca. Ale masz odpowiednią wiedzę i wskazówki dotyczące fazy rekonwalescencji. Wtedy o wiele łatwiej będzie Ci się z nią uporać. Ogólnie rzecz biorąc, operacje kolana są najbardziej gorączkowe i zajmują dużo czasu, aby uzyskać fizyczne samopoczucie osoby w formie. Ortezy kolana ułatwią Ci sprawę i pomogą Ci szybciej wrócić do zdrowia. Aparaty na kolano są dostępne w różnych rozmiarach i wzorach, dzięki czemu można je wybrać zgodnie z własnym wyborem i wymaganiami.