Porady i ciekawostki

Mikroplastik - podwójnie niebezpieczny

Tworzywa sztuczne są pełne składników, które są szkodliwe dla środowiska, ludzi i zwierząt. Im mniejsze cząstki plastiku, tym są one bardziej niebezpieczne. Te tak zwane mikroplastiki są stosowane głównie w kosmetykach, ale obecnie są powoli wprowadzane do łańcucha pokarmowego. Skutki dla ludzi i zwierząt pozostają nierozwiązane.

Termin "mikroplastik" odnosi się do cząstek plastiku, które są mniejsze niż pięć milimetrów. Mikroplasty są najczęściej stosowane jako granulaty lub jako spoiwo w peelingach, pastach do zębów, żelach pod prysznic i makijażu. Jednak obecnie nie ma wymogu oznakowania produktów zawierających mikrocząsteczki. Dlatego konsumentom może być trudno stwierdzić, czy ich produkty je zawierają.

Oprócz rodzaju mikroplastiku stosowanego w przemyśle kosmetycznym istnieje również drugi rodzaj mikroplastiku. Ten typ jest spowodowany głównie zawaleniem się ogromnych wysp śmieci w oceanie. Procesy pogodowe, wywołane przez fale i słońce, mogą "rozbić" duże kawałki plastiku, zamieniając je w mikrocząsteczki.

Poza ich rozwojem, nie ma dużych różnic pomiędzy tymi dwoma typami mikroplastiku. Oba pozostają w oceanie przez wieki. Samo tworzywo zawiera wiele ftalanów i środków zmiękczających, które mogą być hormonalnie aktywne, toksyczne i rakotwórcze. Jakby tego było mało, małe cząsteczki tworzywa sztucznego działają jak magnesy na toksyny środowiskowe. Ich powierzchnie są dość przepuszczalne, co oznacza, że toksyczne stężenie kawałków tworzywa sztucznego może być nawet stukrotnie wyższe od stężenia w otaczającej je wodzie.

Ze względu na fakt, że praktycznie nie ma już miejsca na ziemi, w którym nie pojawiłby się mikroplastik, powoli przedostaje się on do łańcucha pokarmowego. Małe morskie stworzenia mylą małe plastikowe cząstki z pokarmem i zjadają go. Toksyny nie są wydalane, lecz gromadzą się w tkance tłuszczowej zwierząt. Następnie te małe zwierzątka są zjadane przez większe zwierzęta. Stopniowo mikroplastik przedostaje się do naszego pożywienia. Dotyczy to nie tylko ryb. Został on wykryty w mleku, miodzie, piwie, a nawet wodzie pitnej.

Powód, dla którego ten rodzaj plastiku jest stosowany w kosmetykach jest prosty. Jest uniwersalny i niedrogi. Istnieje jednak wiele alternatyw ulegających biodegradacji. Należą do nich skorupki orzechów, a także nasiona winogron lub minerały, takie jak sól, glina czy kreda.

Jeśli chcesz nawet przyczynić się do ograniczenia stosowania mikroplastików, kupując kosmetyki, możesz mieć pewność, że kupujesz produkty bez tych substancji. Nie wolno ich stosować w kosmetykach naturalnych. Ponadto pomaga to w prawidłowym usuwaniu odpadów z tworzyw sztucznych, upewniając się, że są one poddawane recyklingowi.