Porady i ciekawostki

O bezsenności i spokojnym śnie

Sen jest absolutnym warunkiem dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Niemniej jednak, często postrzegamy sen tylko jako drugorzędne znaczenie lub jako irytującą nieuchronność. Ponieważ każda osoba spędza jedną trzecią swojego życia śpiąc, nie należy lekceważyć jego znaczenia. Zaczynamy być bardziej świadomi znaczenia snu, gdy zaczynamy mieć z nim problemy.

Przez długi czas sen był uważany za nieaktywny stan, w którym nic nie robi się z ciałem. Wcześniej był on postrzegany jako szczególna pozycja pomiędzy życiem a śmiercią. W starożytnej Grecji, sen i śmierć były uważane za braci, a śmierć była postrzegana jako sen doskonały. Dopiero w czasach Imperium Rzymskiego po raz pierwszy uznano, że sen jest kontrolowany przez mózg. Dlatego Rzymianie uważali, że sen jest niezbędny do regeneracji mózgu. Dopiero kiedy mogliśmy wykonać skany mózgu, okazało się, że sen jest bardzo dynamicznym procesem z naprzemiennie powtarzającymi się fazami.

Mózg kończy złożone procesy, ale w fazach snu zmieniają się również inne poszczególne układy narządów. Ponadto mózg kontroluje dystrybucję poszczególnych hormonów, podczas gdy inne hamuje.

Istnieje wiele teorii dotyczących tego, dlaczego ludzie potrzebują snu. Niektórzy uważają, że celem snu jest oszczędność energii lub regeneracja narządów. Inni uważają, że sen służy do przetwarzania informacji zarejestrowanych w ciągu dnia. Pomimo tych wszystkich teorii, nadal nie ma prawdziwego wyjaśnienia, dlaczego potrzebujemy snu.

Znaczenie regularnych i wystarczająco długich etapów snu widać najbardziej dramatycznie, gdy pojawiają się problemy ze snem. Po pierwsze, brak snu prowadzi do obniżenia jakości życia. Może to zmniejszyć wydajność nawet o 70 procent. Dłuższe zaburzenia snu często prowadzą do chorób. W bardzo skrajnych przypadkach zaburzenie snu może prowadzić nawet do śmierci.

Bezsenność ma wiele przyczyn i nie jest również tak rzadka. Około jedna czwarta osób w Europie Środkowej cierpi na bezsenność. Ponadto około 10 procent populacji boryka się z zaburzeniami chronicznymi, które trwają dłużej niż trzy miesiące. Istnieje wiele powodów, dla których zaburzenia snu są tak częste. Przyczyny fizyczne, takie jak zaburzenia bólowe lub okoliczności zewnętrzne, takie jak praca w systemie zmianowym, również mogą być przyczyną zaburzeń snu. Zaburzenia snu mogą być również spowodowane przez stres, trudności lub choroby psychiczne.

W przypadku wystąpienia problemów ze snem może nie być konieczne udawanie się do lekarza. Z reguły należy udać się do lekarza, jeśli trzy razy w tygodniu nie możesz zasnąć lub nie śpisz zdrowo, jeśli zawsze budzisz się bardzo wcześnie, jeśli jesteś stale zmęczony. Wtedy możesz potrzebować profesjonalnej porady.

W wielu innych przypadkach krótkotrwałe zaburzenia snu spowodowane opóźnieniem strumienia lub wpływami środowiska, takimi jak światło, powodują zły sen. W takich przypadkach istnieje kilka sztuczek, które mogą pomóc Ci zasnąć w nocy:

  • Często pomocne jest pytanie, dlaczego nie można zasnąć. Okoliczności snu są słowami kluczowymi. Upewnij się, że w Twojej sypialni jest cicho, telewizor nie jest włączony, a w pokoju jest wystarczająco ciemno.
  • Wstrzymaj się od stymulowania drinków. Należy również unikać alkoholu. To ostatnie powoduje, że jesteś śpiący, ale też zakłóca sen.
  • Nikotyna i kofeina powinny być również unikane w godzinach wieczornych. Nie należy też przejadać się przed snem. Przy pełnym żołądku ciężko jest dobrze spać.
  • Wieczorne rytuały przygotowujące ciało do odpoczynku mogą zdziałać cuda. Codziennie o tej samej porze snu i budzenie się w tym samym czasie pomaga w ustaleniu wzorca snu.
  • Nie uprawiaj sportu tuż przed pójściem spać. Uciążliwy wysiłek fizyczny stymuluje krążenie i sprawia, że czujesz się bardziej przebudzony. Sporty są doskonałe do zmniejszania stresu, ale powinny być zaniechane w późniejszych godzinach wieczornych. To samo dotyczy aktywności umysłowo uciążliwej. Lepiej nie mulić problemów i nie myśleć o ekscytujących rzeczach! To może sprawić, że bardzo trudno będzie zasnąć.
  • Olejki eteryczne mogą pomóc. Istnieją pewne olejki i mieszanki, które mają szczególnie relaksujące działanie, a tym samym ułatwiają zasypianie. (Wybrane produkty aromaterapeutyczne można również znaleźć tutaj).