Porady i ciekawostki

Ochrona przeciwsłoneczna i pielęgnacja włosów

Większość ludzi czeka na lato. Wreszcie cieplejsze temperatury i słońce. Ochrona skóry przed szkodliwym działaniem słońca stała się oczywista w dzisiejszych czasach. Ale czy nasze włosy też nie potrzebują specjalnej ochrony?

Wyblakły kolor, szorstka tekstura i rozdwojone końcówki! Włosy bezlitośnie wystawione na działanie słońca i są prawie tak samo wrażliwe jak skóra, ale nie mamy tendencji do chronienia ich przed szkodliwym działaniem słońca. Oto kilka najlepszych wskazówek i trików dotyczących "pielęgnacji włosów i ekspozycji na słońce".

Większość ludzi nie wie, co dzieje się z ich włosami podczas nadmiernej ekspozycji na słońce. Może to wynikać z faktu, że uszkodzone włosy nie powodują żadnego bólu.

Zbyt dużo słońca niszczy warstwę keratynową włosów, atakując pigmentację koloru, a kolor włosów zaczyna zanikać. Ponadto, skórka włosa jest szorstka, gdy włosy są uszkodzone. Powoduje to, że włosy wysychają i stają się bardziej łamliwe. Końce włosów zamieniają się w słomę. Istnieje obecnie wiele produktów, które temu przeciwdziałają. Począwszy od produktów zawierających ochronę przed promieniowaniem UV pod wpływem słońca, a skończywszy na produktach do pielęgnacji po opalaniu.

Ekspozycja na słońce jest najwyższa w południe, w godzinach 11-15. Najskuteczniejsza ochrona włosów przed słońcem jest również najbardziej banalna: nakrycie głowy. Sprawia to jednak cuda. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj włosów wolisz stosować. Kapelusz jest równie skuteczny jak czapka czy szmatka. Odpowiednie nakrycie głowy chroni przed odwodnieniem, udarami słonecznymi i oparzeniami słonecznymi.

W przypadku kontaktu włosów ze słoną wodą lub chlorem, należy je następnie umyć czystą wodą. Sól pozbawia włosy wilgoci i tłuszczu. Gdy sól wyschnie, tworzy kryształki, które działają jak maleńkie palące się szkło. Promieniowanie ultrafioletowe i ciepło słoneczne ulegają wzmocnieniu. Kruche i suche włosy oraz podrażniona skóra głowy są najbardziej wrażliwe. Pozostałości chloru również nie są dobre dla włosów i podrażniają skórę głowy.

Mycie włosów zimną wodą zapewnia im połysk i odporność. Korzystne jest stosowanie łagodnego szamponu po opalaniu. Sól i chlor są wypłukiwane, a wilgotność włosów jest zrównoważona.

Po oczyszczeniu włosy wysuszyć na powietrzu. Jest to najłagodniejsza metoda suszenia włosów, ponieważ suszarki wysuszają włosy jeszcze bardziej.

Raz w tygodniu należy zastosować kurację do włosów, aby zapewnić im dodatkową pielęgnację.

Ważną rolę odgrywa również prawidłowa dieta. Potrzebuje ona dużo witaminy C, E i beta-karotenu. Są to przeciwutleniacze, które eliminują wolne rodniki, które powstają w wyniku promieniowania słonecznego. Regularne spożywanie brokułów, szpinaku, moreli, jagód i winogron to dobry początek.

Czasami nie można uniknąć wizyty w salonie fryzjerskim. Najlepiej poświęcić jeden centymetr podcięcia włosów, gdy rozdwajają się końcówki. Jeśli nie, to rozdwojone końcówki będą się nadal tworzyć.

Użycie oleju kokosowego jest prawdziwą tajemnicą. Dziewiczy, nieprzetworzony i nierafinowany olej kokosowy posiada cenne składniki, które mają działanie odżywcze i regulujące i jest jednym z najlepszych zabiegów, jakie można stosować na włosy. Lecząc włosy olejkiem kokosowym, stają się one bardziej błyszczące, wydają się bardziej świeże z większą objętością, włosy są ożywione, a uszkodzenia naprawione. Właściwe zastosowanie: umyj włosy delikatnym szamponem. Dokładnie spłukać czystą wodą, dokładnie wysuszyć i delikatnie rozczesać. Nałóż na skórę głowy i włosy porcję olejku kokosowego wielkości orzecha laskowego (w zależności od długości włosów, może potrzebować więcej) i wmasuj. Usiądźmy na co najmniej 30 minut lub pozostawmy na noc na skórze głowy i włosach (owińmy ręcznikiem, pozostawiając olej kokosowy na noc), a następnie umyjmy. Gotowe.