Porady i ciekawostki

UE ograniczya stosowanie konserwantów w produktach kosmetycznych

UE ograniczyła stosowanie konserwantów w produktach kosmetycznych, zmniejszając ryzyko dla osób z alergiami skórnymi i chroniąc wrażliwą skórę maluchów i dzieci. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie problemy wynikają ze stosowania środków konserwujących i co to oznacza dla kosmetyków naturalnych, proszę czytać dalej.

Od dwóch tygodni metylochloroizotiazolinon i metyloizotiazolinon (MCI / MI) nie są już dozwolone w produktach, które nie mogą być spłukiwane (tj. kremy do skóry). Są one nadal dozwolone w żelach i szamponach pod warunkiem, że są stosowane w małych ilościach.

W kwietniu dwa inne środki konserwujące zostały zakazane przez UE: propylowy paraben i butylowy paraben. Substancje te zostały objęte zakazem stosowania w produktach kosmetycznych przeznaczonych do stosowania jako kremy do okolic pieluszek dla dzieci poniżej 3 roku życia. Ponieważ obszar pieluszkowy jest podatny na podrażnienia, skóra w tym obszarze może być bardziej podatna na wchłanianie składników niż inne części ciała. W przypadku innych produktów można również zmniejszyć dopuszczalną zawartość procentową propyloparabenu lub butyloparabenu.

Naturalnie, konserwanty są niezbędnymi składnikami kosmetyków. Bez nich niektóre kosmetyki musiałyby być przechowywane w lodówce. Dodatkowo, bez konserwantów, okres trwałości kosmetyków byłby bardzo krótki, co zwiększa ryzyko zanieczyszczenia.

Wiele substancji używanych do konserwacji jest jednak wytwarzanych syntetycznie i dlatego mogą być bardzo agresywne. Podejrzewa się, że konserwanty są główną przyczyną alergii i złych reakcji. Niektóre środki konserwujące mogą być nawet rakotwórcze.

Prawdziwe Kosmetyki Naturalne są wolne od takich syntetycznych materiałów. W kosmetykach naturalnych do konserwacji używa się innych substancji.

Obecnie jednym z podstawowych wymogów dotyczących wytwarzania produktów kosmetycznych jest to, aby nie zawierały one syntetycznych konserwantów. Stwarza to wysoki standard higieny. Filtry powietrza, regularna dezynfekcja parą wodną lub alkoholem oraz nieskazitelne surowce sprawiają, że produkty naturalne są tak wolne od zarazków, jak to tylko możliwe.

Jeśli chodzi o środki konserwujące, które mogą być stosowane w kosmetykach naturalnych, często stosuje się alkohol, olejki eteryczne, propolis lub witaminę E. Mają one na celu zapobieganie zanieczyszczeniu produktów.

Wiele norm dotyczących kosmetyków naturalnych pozwala również na stosowanie środków konserwujących, które są naturalne, ale sztucznie wytwarzane. Substancje te są rzeczywiście reprodukowane w laboratorium, ale mają tę samą strukturę molekularną, która występuje w przyrodzie - a zatem są chemicznie identyczne z substancjami naturalnymi. Rodzaj naturalnych środków konserwujących produkowanych sztucznie, które mogą być stosowane, zależy od norm określonych na etykiecie. Typowym przykładem jest sorbinian potasu (INCI = potassium sorbate), sól kwasu sorbinowego, która występuje naturalnie w niedojrzałych jagodach jarzębiny. Ta identyczna z naturalną substancja wykazuje bardzo niski potencjał alergenny, dlatego też od dawna stosowana jest do konserwacji żywności.

Wszystkie produkty kosmetyczne mają albo datę ważności, albo oznaczenie PAO (ang.: okres po otwarciu). To ostatnie określa, jak długo produkt kosmetyczny może być stosowany po otwarciu opakowania, nie powodując przy tym szkody dla konsumenta. Oznaczenie PAO jest reprezentowane przez symbol otwartego słoika z kremem. Wewnątrz znajduje się numer zawierający okres trwałości w miesiącach lub latach.

Specyfikacja ta ma zastosowanie do wszystkich produktów kosmetycznych, których okres trwałości przekracza 30 miesięcy. Wszystkie pozostałe produkty mają klasyczną datę przydatności do użycia.

Istnieją również naturalne produkty kosmetyczne, które nie zawierają konserwantów ani substancji wzmacniających konsystencję. Dlatego też wiele z tych produktów należy wstrząsnąć przed ich użyciem. Może się również zdarzyć, że produkty te mogą zmienić kolor. Jest to naturalny proces, który miałby miejsce w przypadku wielu produktów kosmetycznych, gdyby były one wolne od środków konserwujących. Takie zmiany nie są oznaką złej jakości, ale świadczą o naturalności produktu. W zakresie stosowania do daty, takie zmiany są również całkowicie bezpieczne i produkt może być używany bezpiecznie.

Aby cieszyć się naturalnym produktem kosmetycznym jak najdłużej, oto kilka wskazówek: produkty należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Należy je zamykać natychmiast po użyciu i zawsze używać czystych rąk przy użyciu produktów z garnka lub słoika. Jeszcze lepiej, użyj szpatułki!