Porady i ciekawostki

Pielęgnacja słoneczna

Im bardziej słońce pokazuje swoją piękną twarz, tym bardziej pragniemy wyjść na zewnątrz. Słońce podnosi nastrój i jest dobre dla duszy. Jednak obciąża również skórę, powodując jej swędzenie i napięcie. Dlatego pielęgnacja słoneczna jest tak ważna, oprócz aktywnej ochrony skóry przed działaniem słońca.

Zbyt duża ekspozycja na słońce powoduje oparzenia słoneczne. Wszyscy doświadczyliśmy oparzeń słonecznych lub na pewno doświadczymy ich wzdłuż linii. Ale co powoduje poparzenia słoneczne? Wystawienie na działanie promieni UVB przez dłuższy okres czasu powoduje uszkodzenia DNA komórek skóry. Komórki skóry są uszkodzone, co prowadzi do zapalenia tkanki podskórnej. Promieniowanie UVA również ma ten sam efekt, choć trwa dłużej, zanim ten efekt się pojawi. Ponieważ promienie UVA wnikają głębiej w skórę, "tylko" kolagen jest uszkodzony, co zmniejsza elastyczność skóry, prowadząc do powstawania zmarszczek.

Oparzenia słoneczne przypominają oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Występuje zaczerwienienie, uczucie ciepła na skórze, swędzenie i ból. Szczyt objawu osiąga się po 12 do 24 godzinach. Do całkowitego ustąpienia objawów potrzeba kolejnych trzech do siedmiu dni.

Jednak nawet przy stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych i zapobieganiu poparzeniom słonecznym, skóra po opalaniu nie jest w najlepszym stanie. Słońce, wiatr i ciepło wysuszają skórę. Brak jest wilgoci i mogą pojawić się zmarszczki. Produkty do pielęgnacji po opalaniu, które pomagają w regeneracji i samoregeneracji skóry, są tak samo ważne jak okres odpoczynku trwający co najmniej dwanaście godzin. Zarówno golenie, jak i czoło, nos, broda, policzki, ramiona i dekolt, wymagają szczególnej pielęgnacji.

Oto kilka wskazówek:

  • Przy wyborze produktów do pielęgnacji po opalaniu ważne jest, aby nawilżały one skórę. Powinny być one również wolne od dodatków. Perfumy i parabeny podrażniają i tak już zestresowaną skórę.
  • Na pierwszym planie powinna znajdować się regeneracja skóry i regulacja jej nawilżenia. Stosowanie hydratów w okresie letnim jest praktycznie koniecznością. Stosowane na skórę dają efekty odświeżające, chłodzące i relaksujące. Dobrze nadają się dla dzieci.
  • Stosowanie Aloe Vera w pielęgnacji skóry jest koncepcją od dawna. Składniki tej rośliny są idealne do pielęgnacji po opalaniu. Nawilżają i działają przeciwzapalnie i gojąco na rany.

Oprócz produktów pielęgnacyjnych, istnieje szereg innych środków wspomagających regenerację skóry:

  • Po intensywnej kąpieli słonecznej wskazane jest, aby najpierw udać się w cień lub wziąć prysznic. Najlepsza jest letnia woda. Gorąca lub zimna woda szokuje skórę i może opóźniać jej regenerację.
  • Skóra powinna zostać osuszona ręcznikiem. Nie trzeć na sucho, aby uniknąć podrażnień. "Pielęgnacja od wewnątrz", czyli właściwe odżywianie, również odgrywa ważną rolę.
  • Owoce i warzywa, które zawierają witaminy i środki fitochemiczne pomagają w regeneracji skóry. Marchew, na przykład, kompensuje zawartość beta-karotenu w skórze. Im bardziej wystawiasz skórę na działanie słońca, tym więcej płynów powinieneś spożywać, ponieważ płyny są tracone przez skórę.

Na koniec specjalna rada: olej kokosowy nie tylko świetnie smakuje, ale również daje efekt chłodzący. Ze względu na zawartość witaminy E koi on również skórę. Ponieważ przenika on również do głębszych warstw skóry, jest dobry dla osób z suchą i spierzchniętą skórą. Olej kokosowy regeneruje skórę, zapobiegając powstawaniu zmarszczek.