Porady i ciekawostki

Podróż w czasie: Kioto

Japonia to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych krajów na świecie. Dzięki wielu niezwykłym miejscom do odwiedzenia, w kraju Wschodzącego Słońca nikt nie będzie się nudził. Japonia słynie z imponujących gór, jednej z najlepiej smakujących kuchni, zwłaszcza autentycznego sushi, oraz mieszanki chaotycznych miast z tradycyjnymi wioskami. I chociaż większość turystów woli metropolie takie jak Tokio czy Osaka, Kioto oferuje wyjątkowe japońskie doświadczenie.

Krótka informacja o Kioto

Kioto leży na wyspie (Honshu) w regionie Kansai i jest stolicą prefektury Kioto. Wraz z Kobe i Osaką Kioto stanowi część obszaru metropolitalnego Keihanshin. Populacja miasta wynosi 1,45 mln osób w 2021 roku, co czyni ją ponad połową populacji prefektury.

Kioto jest najbardziej znane z sanktuariów Shinto i buddyjskich świątyń, które dają wrażenie, że podróżowałeś w czasie. Kioto jest również miastem ogrodów krajobrazowych i gejsz, które są przeciwieństwem bardziej zatłoczonych dzielnic Harajuku i Akihabara. W zasadzie Kioto jest ucieleśnieniem tradycyjnej Japonii.

Trochę zapomnianym faktem o Kioto jest to, że było ono stolicą Japonii od 794 do 1868 roku, dopóki władza nie przeszła od szoguna do cesarza. Może dlatego wiele osób uważa Kioto za historyczną stolicę obecnej Japonii. I mają do tego wszelkie prawa, ponieważ w Kioto znajdują się najpiękniejsze ogrody i świątynie z całej Japonii.

Kiedy jest najlepszy czas na wizytę?

Pogoda w Japonii może być bardzo zdradliwa od czasu do czasu, dlatego też ostrożne planowanie podróży jest najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić. Idealnym okresem, w którym można odwiedzić Kioto jest zazwyczaj wiosna, zwłaszcza od kwietnia do maja. Jesień to również dobry czas na planowanie podróży, ponieważ pogoda zaczyna zmieniać krajobraz w coś pięknego.

Spektakl wiosny pojawia się wraz z obfitością białych i różowych kwiatów wiśni, które można zobaczyć w prawie każdym japońskim serialu lub anime. Kolory jesieni to żywe czerwienie i pomarańcze z pewnymi niuansami żółci. Pomyślicie, że wkroczyliście w bajkowy wymiar.

Ile powinieneś zostać w Kioto?

To naprawdę trudne pytanie, ponieważ Kioto jest bardzo dużym miastem i ma wiele miejsc, które warto zobaczyć. Odpowiedź brzmi: powinieneś zostać jak najwięcej. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu, aby nie przegapić niczego ważnego.

Niektóre z atrakcji "must-see" to wspomniane wyżej świątynie buddyjskie, ogrody japońskie i sanktuaria Shinto. Znajdziesz tu również dużą liczbę japońskich restauracji i tradycyjnych ryokanów, w których możesz zatrzymać się na noc. Kioto jest również idealnym miejscem na zakupy pamiątek. Można tam znaleźć wiele tradycyjnych japońskich ręcznie robionych zabawek, a także najnowszą japońską sensację zabawkarską - klocki nanoblock, które są podobne do LEGO. A jeśli nadal nie zdecydowaliście się co zwiedzić, to tam możecie sprawdzić plan podróży do Kioto.

Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kioto

Nie możesz odwiedzić Kioto nie poświęcając trochę czasu na odwiedzenie Kinkaku-ji. Złoty Pawilon jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i prawdopodobnie jest ulubioną atrakcją miasta. Świątynia pokryta jest złotymi liśćmi, które mają niezwykłe piękno, gdy słońce rzuca na nie światło. Świątynia jest uważana za tak piękną, że w przeszłości jeden mnich próbował ją spalić.

Innym ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Sanktuarium Fushimi Inari, które jest jednym z najbardziej znanych zabytków z Kioto. Najbardziej imponującą rzeczą w tym sanktuarium są tysiące bram torii o żywym pomarańczowym kolorze, które pokrywają szlak aż do świętej góry Inari. Dobrą rzeczą w tym szlaku turystycznym jest to, że możesz odpocząć po drodze i cieszyć się miską kitsune udon lub sushi, które są specjalnością tej świątyni.

Czy Japonia jest bezpieczną destynacją?

Ponieważ kultura japońska opiera się na uczciwości i szacunku, Japonia jest uważana za dość bezpieczne miejsce. Wskaźnik przestępczości jest bardzo niski, tylko wyjątkowe przypadki trafiają do gazet. Jeśli będziesz przestrzegać normalnych zasad postępowania, wszystko powinno być w porządku. Ważną rzeczą jest wykupienie ubezpieczenia podróżnego. Pomoże ono chronić Państwa przed nieszczęśliwymi wypadkami lub utratą cennych przedmiotów, takich jak paszporty. Ubezpieczenie podróżne można bardzo łatwo uzyskać przez internet.