Porady i ciekawostki

Przewodnik po podstawach pielęgnacji

Szukając odpowiedniego podkładu, pragniemy, aby wyrównał i zrównoważył cerę, nie pozostawiając ciastowatego uczucia na skórze. Czym dokładnie jest podkład i jak znaleźć odpowiedni dla siebie? Oto kilka wskazówek i trików, które mogą ułatwić proces doboru podkładu.

Fundamenty i kosmetyki naturalne

Podkład można określić jako produkt kosmetyczny, który zagruntowuje twarz i optycznie wygładza cerę. W przeciwieństwie do konwencjonalnych kosmetyków, w podkładach naturalnych nie można stosować żadnych silikonowych ani syntetycznych podkładów filmowych. Przetworzone oleje roślinne są często stosowane w celu uzyskania przyjemnej tekstury i wrażenia na skórze, podobnie jak silikon. Podkłady mineralne są niezwykle popularne w świecie kosmetyki naturalnej. Zawierają one najczystsze składniki i mają naturalne odczucie na skórze.

Tekstury, pokrycie i wykończenie

Podkłady dostępne są w kilku konsystencjach: klasyczne podkłady kremowe zapewniają cerze pielęgnację i koloryt. Podkłady płynne mają, jak czytamy w tytule, skład płynny, który ma lekkie uczucie lekkości na skórze. Podkłady kompaktowe są wygodne w podróży dzięki praktycznemu opakowaniu i mają bardziej trwałą, a jednocześnie gładką teksturę. Podkłady sypkie mineralne należą do kategorii podkładów proszkowych i mają najszerszą gamę kolorów do wyboru, co sprawia, że podkłady mineralne mają bardziej naturalny wygląd skóry. Kremy BB i CC są dostępne na rynku dopiero od 2 lub 3 lat i są określane jako rodzaj barwionego kremu na dzień, posiadającego dodatkowe właściwości, takie jak filtry przeciwsłoneczne lub inne specjalne środki.

Większość podkładów naturalnych ma lekkie i średnie pokrycie, jednak w niektórych przypadkach oferują również pełne pokrycie. Podłoża proszkowe nadają się do budowy, ponieważ można je nakładać na siebie cienkimi warstwami. Termin "wykończenie" określa, czy podkład można sklasyfikować jako mający efekt matujący (zalecany dla cery mieszanej i tłustej), czy też raczej piękny blask (zalecany dla cery suchej lub dojrzałej). Dla podkreślenia tego efektu możliwe jest nałożenie na podkład pudru matowego, jak również migoczącego.

Znalezienie odpowiedniego odcienia

Podkład nie powinien być zbyt ciemny lub mieć ciastowatego wyglądu na skórze. Najlepiej jest przetestować odcień podkładu na linii szczęki.

Przy odrobinie praktyki i wiedzy na temat indywidualnego kolorytu skóry, odpowiedni odcień podkładu można z powodzeniem znaleźć w sklepie internetowym. Podkłady są zazwyczaj podzielone na wiele gradientów i odpowiednio opisane i zilustrowane. Odcień "jasny" określa się jako odpowiedni do jasnej tonacji skóry, która ledwo się opala, natomiast odcień "jasny" zaleca się do jasnej tonacji skóry, która lekko się opala pod wpływem słońca. Odcień "średni" to lekko brązowy, środkowoeuropejski odcień skóry, a "opalenizna" odpowiada bardziej południowoeuropejskiemu odcieniowi skóry. Ciemniejsze odcienie skóry są często klasyfikowane jako odcienie "ciemne".

Wskazówka: Większość kobiet ma jaśniejszy koloryt skóry zimą, w przeciwieństwie do lata. W zależności od pory roku, praktyczne jest znalezienie dwóch odcieni podkładu, które można łatwo zmieszać w trakcie zmiany pory roku.

Aby uprościć proces doboru podkładu, opis produktu zawiera zarówno gradient/cień, jak i odcień podkładu. Podbarwa jest określana jako kolor, który leży u podstaw rzeczywistego, fizycznego koloru skóry i dzieli się na trzy główne grupy: chłodny, neutralny i ciepły. Chłodniejsze (różowe) tony doskonale komponują się z biżuterią srebrną, cieplejsze wybierają biżuterię złotą, a neutralne (oliwkowe) tony są w stanie sportować zarówno biżuterię srebrną, jak i złotą.

Podstawowe techniki aplikacyjne

Profesjonalni wizażyści zalecają stosowanie podkładu jako pierwszego kroku w procesie aplikacji podkładu, ponieważ wygładza on wygląd skóry. Na wygląd podkładu mają również wpływ rodzaje stosowanych narzędzi. Kremowy, płynny lub zwarty podkład można nakładać za pomocą opuszków palców, dzięki czemu ciepło ciała pomaga stopić się podkładowi w skórze. Pędzle zazwyczaj oferują bardziej równomierną aplikację. Można zdecydować się na gąbkę, która pomaga w gęstszej aplikacji produktu.

Zaleca się, aby nie nakładać dużej ilości podkładu na twarz od razu. Niewielką ilość produktu należy nałożyć na tył dłoni, a następnie za pomocą pędzla, opuszków palców lub gąbki nałożyć podkład cienkimi warstwami, zwracając szczególną uwagę na obszary skóry skłonne do zaczerwienień i nierówności.

Podkłady w postaci pudru aplikuje się zazwyczaj przy użyciu gęstego pędzla, np. kabuki, małej gąbki. Ponieważ potrzeba bardzo mało produktu, zaleca się usunięcie nadmiaru pudru przed nałożeniem podkładu na skórę twarzy. Jeśli skóra wydaje się zbyt ciastowata, wystarczy rozpylić na nią odrobinę wody z kwiatów.

Wskazówka: Aby uzyskać bardziej naturalny wygląd skóry, nałóż na nią cienką warstwę kremu BB i skoryguj wszystkie wypryski i zaczerwienienia za pomocą korektora lub podkładu o pełnym kryciu.

Fundamenty do wszystkich rodzajów skóry i pór roku

Suche lub dojrzałe typy skóry wymagają odżywczego, kremowego lub zwartego podkładu. Doskonałym rozwiązaniem są również kremy BB i CC. Przed nałożeniem podkładu na te typy cery zaleca się stosowanie bogatych produktów pielęgnacyjnych. Podkłady mineralne mogą być również łączone z kremem na dzień. Podkłady mineralne lub lekkie podkłady w płynie są idealne do cery mieszanej i tłustej. Skóra wrażliwa korzysta również z podkładów mineralnych, ponieważ zawierają one najczystsze składniki.

Wskazówka: Zimą skóra wymaga zazwyczaj większego odżywienia i pielęgnacji. Podkłady kremowe lub kompaktowe najlepiej sprawdzają się w chłodniejszych miesiącach. W cieplejszych miesiącach letnich należy stosować podkłady bardziej pudrowe, ponieważ skóra naturalnie produkuje więcej sebum.