Porady i ciekawostki

Skóra dziecka i słońce: Zła kombinacja

Słońce i skóra dzieci nie są przyjaciółmi. Tak samo ważne jak słońce jest dla wszystkich żywych istot na ziemi, tak samo niebezpieczne jest dla wrażliwej skóry dzieci. Najlepsze rady, jak skutecznie chronić najmłodszych przed słońcem, przedstawia poniższy artykuł.

Ściśle mówiąc, małe dzieci nie powinny być wystawione na działanie słońca. Powód jest prosty. Skóra dzieci ma inną strukturę niż skóra dorosłych, ponieważ jest ona jeszcze w fazie rozwoju:

Skóra dzieci ma zdecydowanie słabszą samoobronę. Ponadto, skóra dzieci jest cieńsza i bardziej wrażliwa. W kontakcie z bezpośrednim działaniem promieni słonecznych skóra dorosłego człowieka wytwarza barwnik skóry zwany melaniną - w okresie letnim skóra staje się ciemniejsza i jest częściowo chroniona przed promieniowaniem UV. Jednak skóra dzieci produkuje melaninę tylko w bardzo małych ilościach, co nie jest wystarczające do częściowej ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Płaszcz kwasowy u dzieci nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, a funkcje gruczołów łojowych są nadal bardzo słabe. Wszystkie te czynniki razem wzięte dowodzą, dlaczego dzieci powinny być chronione przed słońcem i jego promieniami UV.

Zasady, które należy wziąć pod uwagę

Dzieci, które mają rok lub mniej, nie mogą być wystawione na działanie płonącego słońca. Upewnij się, że zawsze jest odpowiedni odcień. Parasol jest dobrą inwestycją.

Już 30 SPF chroni przed 95 procentami promieniowania UVB. Oznacza to, że filtry przeciwsłoneczne o wyższym współczynniku ochrony przeciwsłonecznej różnią się tylko nieznacznie. Ważne jest, aby nakładać ochronę przeciwsłoneczną regularnie, w dwugodzinnych odstępach czasu, aby uniknąć utraty jej efektu.

W godzinach 11.00 i 15.00 słońce jest najbardziej intensywne. Dzieci powinny pozostawać w cieniu w południe.

Odzież jest najskuteczniejszą formą ochrony przed słońcem. Najlepiej wybierać ubrania, które są oddychające i mają wbudowaną ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli tak nie jest, należy stosować ochronę przeciwsłoneczną mimo odzieży.

Ubranie głowy jest bardzo ważne i zapewnia ochronę przed oparzeniami słonecznymi i udarami słonecznymi. Pozwól swojemu maluchowi wybrać swój własny strój na głowę, aby mieć pewność, że nie będzie miał problemów z jego noszeniem. Ważne jest, aby kapelusze i czapki miały szeroki rant, dla ochrony zarówno twarzy jak i szyi.

Okulary przeciwsłoneczne to również dobry pomysł. Intensywne promieniowanie słoneczne obciąża oczy i szkodzi im. Mogą zacząć się palić, powodując stan zapalny.

Należy być hojnym przy stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, a nie ryzykować poparzeniami słonecznymi. Upewnij się również, że dzieci nie spędzają zbyt długiego czasu na słońcu. Po około ⅔ czasu, w którym są chronione, należy przynieść je z powrotem do cienia, tylko grać bezpiecznie. Należy również pamiętać, że środki ochrony przeciwsłonecznej nie działają natychmiastowo. Krem lub balsam do opalania należy nanieść w odpowiednim czasie około 30 minut przed ekspozycją na słońce.

W kontakcie z wodą lub podczas pływania zawsze używaj wodoodpornego kremu lub balsamu z filtrem przeciwsłonecznym. Krem lub balsam należy stosować ponownie po każdej sesji w wodzie. Pomiędzy spędzaniem czasu w wodzie a suszeniem, współczynnik ochrony przeciwsłonecznej częściowo się zmniejsza.

Decydując się na filtr przeciwsłoneczny, masz do wyboru dwa różne rodzaje filtrów: chemiczne lub mineralne. Oba te filtry mają zalety i wady: Filtry chemiczne są wchłaniane przez skórę i tworzą na jej powierzchni mechanizm ochronny. Filtry mineralne pozostają na powierzchni skóry, nie są wchłaniane i odbijają światło słoneczne z dala od skóry. Filtry przeciwsłoneczne zawierające filtry mineralne są wtedy lepsze dla dzieci cierpiących na choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry lub alergie. Ze względu na fakt, że te filtry mineralne nie są wchłaniane przez skórę, nie są w stanie jej podrażniać.

Podejrzewa się, że wiele filtrów chemicznych ma podobne działanie jak hormony w organizmie. Certyfikowane kosmetyki naturalne tylko filtry mineralne w produkcji filtrów przeciwsłonecznych. Są one trudniejsze do wygładzenia, powodując powstanie na skórze białej warstwy, która może przeszkadzać niektórym osobom. To gwarantuje, że ochrona przeciwsłoneczna została rzeczywiście zastosowana na całym ciele, czy też nie.

Nie wszystkie nierozstrzygnięte kwestie dotyczące filtrów mineralnych nie zostały wyjaśnione. Filtry mineralne są często stosowane w postaci nanocząsteczek. Nanocząsteczki mają wielkość od 1 do 100 nanometrów. Jeden nanometr to jedna milionowa część milimetra. Dla porównania: Włos na głowie człowieka ma około 80.000 nanometrów grubości. Zgodnie z aktualnym stanem badań nanocząsteczki są uważane za bezpieczne, gdy są stosowane w stężeniu do 25 procent jako filtry UV w produktach ochrony przeciwsłonecznej, co podziela Komitet ds. bezpieczeństwa konsumentów w Unii Europejskiej. Nanocząsteczki stają się niebezpieczne dla zdrowia, gdy są wdychane do płuc. Skutkiem tego może być zapalenie płuc lub nawet gorsze choroby. Dlatego lepiej jest używać kremów i balsamów chroniących przed słońcem zamiast sprayu. Od 2013 roku nanocząsteczki muszą być wymienione w Inci (składniki).

Na koniec: upewnij się, że Twoje dzieci są dobrze nawodnione i mają dużo do picia podczas biegania na słońcu. Zawsze miej pod ręką wodę, niesłodzone soki owocowe, herbaty ziołowe lub rozcieńczone soki owocowe.

Nie zapomnij: Oparzenia słoneczne w dzieciństwie wyrządzają najwięcej szkód i dzieci muszą być zawsze chronione przed działaniem słońca. Z każdym poparzeniem słonecznym, które występuje w dzieciństwie, wzrasta ryzyko wystąpienia raka skóry.