Kosmetyki naturalne

Substancje hormonalne w kosmetykach

Substancje hormonalne od lat i nie bez powodu psują się w mediach: Podejrzewa się, że mają one szkodliwy wpływ na organizm i powodują choroby. Jak wielokrotnie wykazały badania, wiele produktów higieny osobistej i kosmetyków nadal zawiera te substancje chemiczne. Są one zawarte w szamponach, dezodorantach i szminkach. Jeśli substancje te dostaną się do organizmu, działają jak hormony, czyli substancje endokrynologiczne. W doświadczeniach na zwierzętach stwierdzono, że chemikalia te mogą powodować zaburzenia zachowania, niepłodność, a nawet raka.

Substancje te mogą w różny sposób oddziaływać na organizm. Czasami wiążą się one w miejscach, które są faktycznie zarezerwowane dla hormonów w organizmie. To sprawia, że działają one tak samo jak substancje endogenne. Mogą one również prowadzić do zablokowania miejsc wiązania hormonów w organizmie, lub zakłócać degradację, produkcję lub transport hormonów.

Zasadniczo nie każda substancja aktywna hormonalnie jest niebezpieczna. Ludzie są narażeni na różne substancje zaburzające gospodarkę hormonalną w ich diecie i innych źródłach. Często występują one naturalnie u niektórych roślin, takich jak soja. W związku z tym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności proponuje przeprowadzenie zróżnicowanej oceny na swojej stronie internetowej. To, czy dana substancja jest niebezpieczna, zależy od jej zdolności do zaburzania równowagi hormonalnej w organizmie. Ryzyko, że substancja zaburzająca gospodarkę hormonalną może mieć szkodliwy wpływ zależy od dawki, czasu trwania i czasu kontaktu.

W 2012 r. Światowa Organizacja Zdrowia określiła substancje zaburzające gospodarkę hormonalną jako "globalne zagrożenie" w swoim raporcie, który został przeprowadzony. Przez dziesięciolecia obserwowano wzrost problemów zdrowotnych związanych z układem hormonalnym, na przykład wzrost zachorowań na raka prostaty, jądra, tarczycy i piersi. Fakt, że substancje hormonalne są odpowiedzialne za te choroby praktycznie nie może być udowodniony, ponieważ organizm ma kontakt z różnymi innymi substancjami.

Co możemy zrobić?

Substancje endokrynologiczne są obecne w tak wielu różnych materiałach, że prawie niemożliwe jest, aby nie być na nie narażonym. Można jednak starać się zminimalizować narażenie na nie, będąc uważnym. Na przykład kosmetyki naturalne zazwyczaj nie zawierają tych substancji. Kosmetyki naturalne mają na celu podkreślenie potencjalnie niebezpiecznych substancji i usunięcie ich z listy składników przeznaczonych dla ludzi.

Obecnie istnieje wiele różnych standardów dotyczących jakości kosmetyków naturalnych. Wynika to z faktu, że nie istnieją żadne prawne i jednolite wytyczne. Certyfikaty z jasnymi wytycznymi jakościowymi dla konsumentów stanowią świetny punkt odniesienia. Szczegóły dotyczące certyfikatów wymienionych na naszej stronie internetowej można znaleźć tutaj.