Porady i ciekawostki

Miód - cudowny składnik

Wiedza o uzdrawiających mocach miodu jest starożytna. Dlaczego miód jest uważany za zdrowy? Tajemnica tkwi w jego składnikach.

Wyprodukowanie jednego kilograma miodu zajmuje jednej pszczole siedem razy tyle samo czasu, ile okrążenie Ziemi. Jest on zarówno źródłem pożywienia, jak i energii, zwłaszcza zimą. Ludzie czerpią z niego zarówno korzyści odżywcze, jak i dodatkowe, które miód ma do zaoferowania.

Starożytni Egipcjanie byli świadomi leczniczego działania miodu przez tysiące lat. Nawet Hipokrates, słynny lekarz starożytny, wykorzystywał antygorączkowe działanie miodu do leczenia ran zewnętrznych.

Niezliczone badania wielokrotnie wykazały to, co było znane od wieków: Skuteczność miodu wspomaga naturalne procesy lecznicze organizmu.

Jak w kosmetyce?

Zapobiega rozwojowi bakterii, zabijając je poprzez ekstrakcję wody. W tym celu obecny w miodzie enzym oksydazy glukozy jest przekształcany przez organizm w nadtlenek wodoru, który ma właściwości dezynfekujące. Bardziej zdrowe składniki, takie jak wapń, żelazo i magnez, wzmacniają układ odpornościowy.

Prawdziwą tajemnicą jest unikalne połączenie składników, które znajdują się w nektarze, rosie, pyłku kwiatowym i samych pszczół.

Miód składa się głównie z fruktozy i glukozy oraz około 15-23% wody. Ponadto składa się z około 2% enzymów. Te związki białkowe są skuteczne przeciwko bakteriom. Są one produkowane przez same pszczoły, co również pomaga w ich zachowaniu.

Ze względu na swoje doskonałe właściwości miód wykazuje znakomite działanie, gdy jest stosowany w produktach kosmetycznych. Działa leczniczo, kojąco i przeciwzapalnie na skórę, zachowując jej delikatny dotyk. W produktach do pielęgnacji skóry twarzy miód jest stosowany przede wszystkim do cery zestresowanej, wrażliwej i suchej. W szamponach składniki zawarte w miodzie działają uspokajająco na podrażnioną i suchą skórę głowy.