Olejek eukaliptusowy to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Ma wiele pozytywnych właściwości, dlatego używa się go w medycynie naturalnej i kosmetologii. Warto bliżej poznać jego działanie.
Drzewo eukaliptusa, służące do produkcji tego olejku, rośnie w Australii. Stamtąd też pochodzi największa ilość tego olejku. Znany jest także w Afryce Południowej, Indiach i Europie. Ma wiele właściwości. Dlatego też sprawdzi się do stosowania podczas problemów skórnych, wysypek, podrażnień, w przypadku chorób górnych dróg oddechowych. Znajduje zastosowanie także jako balsam albo krem.
Co znajduje się w olejku eukaliptusowym?
Olejek eukaliptusowy otrzymuje się w wyniku destylacji liści tej rośliny z parą wodną. Znajduje się w nim przede wszystkim eukaliptol, czyli związek cechujący się wyraźnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi. Ma też działanie wykrztuśne i wspiera wydzielanie śluzu. Znajduje się w nim ponadto sporo seskwiterpenów o działaniu antybakteryjnym oraz monoterpenów o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i wykrztuśnym.
Właściwości olejku eukaliptusowego
1. Wspomaganie układu oddechowego
Olejek eukaliptusowy ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz antywirusowe. Dzięki temu może być wykorzystywany jako broń przeciwko wielu czynnikom chorobotwórczym. Można z nim działać przeciwko objawom przeziębienia, (katarowi, kaszlowi, bólowi gardła). Można go też wykorzystać w przypadku astmy, zapalenia zatok i zapalenia oskrzeli.
2. Pozytywny wpływ na skórę
Można go wykorzystywać jako kosmetyk do pielęgnacji skóry. Ma właściwości antyseptyczne. Można go używać jako mgiełki na ciało, co pozwoli wytworzyć barierę ochronną. Stosuje się go na otarcia, oparzenia, podrażnienia, skaleczenia czy użądlenia.
3. Na bóle mięśniowe
Można go z powodzeniem stosować w przypadku bólu mięśni i stawów, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Szczególnie sprawdzi się u osób, które mają sztywność mięśni, cierpią na nerwobóle albo zmagają się z reumatyzmem. Oczywiście konieczne jest jego regularne wmasowywanie w skórę.
4. Pielęgnacja zębów
Wykazuje skuteczne działanie przy pielęgnacji zębów. Pomaga usuwać osad nazębny i leczy stany zapalne dziąseł. Wykorzystuje się go w pastach i płynach do płukania jamy ustnej.
5. Regulowanie poziomu cukru we krwi
Jeśli spożywa się go regularnie, to można wpłynąć na prawidłową ilość cukru we krwi, więc przydaje się cukrzykom.
6. Pielęgnacja dla skóry
Nadaje się do pielęgnacji skóry, ponieważ wpływa na odnowienie naskórka. Chroni też przed infekcjami skórnymi i dodaje skórze blasku.
Skutki uboczne stosowania olejku eukaliptusowego
Stosując olejek eukaliptusowy, trzeba pamiętać o umiarze. Jeśli użyje się go zbyt dużo, to można doświadczyć wymiotów, nudności, zawrotów głowy, zaburzeń rytmu serca. Nie można go przyjmować doustnie. Kobiety w ciąży, karmiące oraz niemowlęta w ogóle nie powinny go stosować.
Można go wykorzystać do relaksującej kąpieli z małą ilością miodu, jako krem do cery trądzikowej, podczas masażu i do płukania jamy ustnej.