Porady i ciekawostki

Chronienie wrażliwej skóry dziecka

Skóra jest największym organem zmysłów ludzkiego ciała i działa jako naturalna ochrona przed wpływami zewnętrznymi. Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa i w związku z tym wymaga szczególnej pielęgnacji.

Skóra jest nie tylko największym narządem ludzkiego ciała. To także organ zmysłowy, dzięki któremu odczuwamy dotyk, temperaturę i ból. Pierwsze doznanie zmysłowe odbywa się poprzez skórę. Jest ono zwiększone, gdy niemowlęta cierpią na choroby skóry.

Skóra spełnia wiele funkcji życiowych. Służy jako ochrona, pomaga w wydalaniu, reguluje temperaturę ciała, jest odpowiedzialna za odbiór sensoryczny i oddychanie.

Skóra niemowlęcia nie jest jednak w tym wieku w pełni rozwinięta i dlatego jest jeszcze bardzo wrażliwa. Tkanka tłuszczowa pod skórą nie istnieje, gruczoły potowe nie są w stanie regulować temperatury ciała, gruczoły łojowe nie produkują tłuszczu i widoczna jest większa wrażliwość na zimno i ciepło.

Ze względu na wyżej wymienione czynniki, dzieci wymagają szczególnej troski o swoją skórę. Przy wyborze odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry należy zwrócić uwagę na kilka punktów. Produkty dla niemowląt powinny

  • zawierają najmniejszą możliwą ilość wymienionych składników.
  • być wolne od olejków mineralnych, emolientów, olejków eterycznych, konserwantów, barwników i substancji zapachowych.
  • być badane dermatologicznie. być sformułowane specjalnie dla niemowląt, tzn. szczególnie łagodne i zrównoważone.

Wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji:

  • Unikać intensywnego stosowania kremów i maści.
  • W okresie zimowym stosować krem z olejkiem lub bogaty krem na twarz i uszy, aby chronić dziecko przed zimnem.
  • Nie stosować pudru. Można go wdychać.
  • Podczas kąpieli dziecka stosować jako dodatek np. olejek migdałowy, który zapobiega obciążeniu skóry.
  • Powietrzać okolice pieluszki w miarę możliwości, aby zapobiec podrażnieniom skóry.
  • Stosować bawełnę zamiast tkanin syntetycznych, ponieważ jest ona łatwa do czyszczenia, oddychająca i przyjazna dla skóry.
  • Jedwab to również opcja dla skóry szczególnie wrażliwej.

Jeśli chodzi o pielęgnację osobistą dziecka, ważne jest, aby unikać niepotrzebnego obciążenia skóry i wspierać i tak już słabą funkcję ochronną skóry dziecka. Dla noworodków wystarczy "szybkie pranie" przy użyciu ściereczki lub gąbki i ciepłej wody. Codziennie należy myć tylko ręce, twarz, fałdy skórne i okolice pieluszki.

Gdy dziecko skończy kilka tygodni, nie ma nic przeciwko okazjonalnej kąpieli. Dziecko nie powinno być kąpane dłużej niż 10 minut i nie więcej niż dwa razy w tygodniu. Optymalna temperatura wody powinna wynosić 37 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem są dodatki regulujące poziom lipidów, wspomagające funkcję barierową skóry :-)