Porady i ciekawostki

Porozmawiajmy o skórze

Dziś nie chcę mówić o zagrożeniu, jakie dla skóry stwarzają ogrzewane pomieszczenia, podczas gdy na zewnątrz jest zimno, chcę natomiast podkreślić znaczenie głównej funkcji skóry, o której mamy tendencję do zapominania.

Główną funkcją skóry jest ochrona organizmu przed substancjami zewnętrznymi i nadmierną utratą wody.

Woda jest niezbędnym elementem dla dobrego samopoczucia skóry, dlatego też oczyszczanie i nawilżanie to niezbędne kroki do utrzymania jej w dobrej kondycji.

Woda podąża ściśle określoną ścieżką w obrębie poszczególnych warstw skóry: od krwioobiegu dociera do skóry właściwej, a następnie regularnie i nieprzerwanie rozprzestrzenia się aż do górnych warstw naskórka, gdzie ma za zadanie utrzymać nawilżenie skóry.

Warstwa wodna pokrywająca naskórek jest zazwyczaj określana jako "płaszcz kwasowy", w odniesieniu do jego kwaśnego pH. Jego skład pochodzi z produktów wydzielania gruczołów potowych i łojowych, z peptydów pochodzących z rozpadu korneocytów (martwych komórek) oraz z niektórych kluczowych lipidów naskórka. Innymi słowy, jest to mieszanina olejków i substancji rozpuszczalnych w wodzie, której zadaniem jest ochrona skóry. Folia ochronna dzieli się na dwie części: górną, w której znajduje się sebum i lipidy naskórka; poniżej znajduje się NMF (naturalny czynnik nawilżający) i składa się z cząsteczek na bazie wody obecnych na powierzchni naskórka.

W zewnętrznej warstwie naskórka dochodzi do stałego i niezauważalnego odparowania wody - mechanizm ten nazywany jest Trans Epidermal Water Loss (TEWL). TEWL odzwierciedla integralność bariery ochronnej skóry i dlatego jest stosowany jako punkt odniesienia do oceny stanu zdrowia skóry.

Woda, wraz z białkami i lipidami, nadaje skórze górną warstwę, miękkość, elastyczność i sprężystość.

Stan nawilżenia regulowany jest przez substancje, obecne w korneocytach (martwych komórkach), zdolne do wiązania wody, oraz przez jakość obecnych lipidów.

Najważniejsze białka są tu reprezentowane przez keratynę, mukukukrynę i filagrynę: mają zdolność wiązania cząsteczek wody (pamiętaj, kiedy mówię, nie przesadzaj złuszczać, bo zabijasz te wszystkie cenne białka?). Lipidy najbardziej zewnętrznej warstwy są niezbędne do zatrzymania odpowiedniej ilości wody w skórze i regulacji TEWL (efekt bariery). W szczególności kwas linolowy (omega -6) odgrywa kluczową rolę w syntezie lipidów barierowychGłównymi czynnikami odwodnienia są czynniki chemiczne (np. działanie rozpuszczające i delipidujące związane z wielokrotnym stosowaniem środków powierzchniowo czynnych - środków oczyszczających - dlatego też zawsze wspominam, że oczyszczanie jest najważniejszym krokiem w rutynowych zabiegach pielęgnacyjnych) lub mogą być one związane z agresją środowiskową: wiatr, zimno i wilgoć związane ze środowiskiem, gdy interweniują osobno lub wspólnie, powodują odwodnienie wraz z powstawaniem suchej, szorstkiej, łuszczącej się, spierzchniętej skóry.

Odwodniona skóra sprzyja przenikaniu substancji obcych i powstawaniu stanów zapalnych takich jak wyprysk, zapalenie skóry oraz powoduje utratę elastyczności i plastyczności.

Strategie nawilżania są w zasadzie dwie:

Regulacja zawartości wody na skórze

Dostosuj zawartość lipidów skórnych

Dobry preparat nawilżający powinien działać na obu poziomach, aby przywrócić warstwę hydrolipidową skóry.