Porady i ciekawostki

Glina: Pudry kolorowe jako cuda kosmetyczne

Aluminium jest obecnie wschodzącą gwiazdą w przemyśle kosmetycznym. Coraz częściej pojawiają się one w produktach kosmetycznych. Te rodzaje ziemi mineralnej, których są różne rodzaje, są uniwersalnym, w pełni naturalnym surowcem, który idealnie nadaje się dla skóry wrażliwej.

Gliny powstały podczas ostatniej epoki lodowcowej. Obecnie są one wydobywane na głębokościach od dziesięciu do trzydziestu metrów. Zasadniczo wydobycie gliny polega na wydobyciu warstw lessu (mieszaniny gliny i gleby wytworzonej przez wiatr), które tworzyły się przez kilka tysiącleci.

Gliny są bogate w różne minerały. W zależności od miejsca ich rozkładu zawierają magnez, wapń, żelazo, krzemionkę, miedź i cały szereg innych substancji.

Aby glina mogła być stosowana w produktach kosmetycznych, musi być wolna od zarazków i zasadniczo czysta. Dlatego po rozdrobnieniu są one suszone w specjalnych piecach lub na słońcu. Proces ten zabija wszelkie zarazki i pasteryzuje glinę.

Ludzie wiedzą o szczególnych właściwościach gliny już od czasów starożytnych. W faraońskim Egipcie stosowano je do kąpieli antyseptycznych i borowinowych. Hipokrates, słynny lekarz, polecał również glinę do użytku wewnętrznego.

Glina i uzdrawiająca ziemia

Niektóre gliny nazywane są również "ziemią leczniczą". Jest to termin chroniony. Aby móc używać tego tytułu, muszą być stosowane rygorystyczne procedury testowe. Po spełnieniu przez glinę norm testowych jest ona następnie uznawana przez ustawodawstwo farmaceutyczne za leczniczą. Wszystkie inne ziemie mineralne nie są dopuszczone do spożycia przez ludzi, ale mogą być łatwo stosowane w produktach kosmetycznych.

Kolory

Gliny są dostępne w różnych kolorach. Nie są one barwione, jak można podejrzewać, ale uzyskać ich kolor głównie z różnych stężeń magnezu i tlenków żelaza.

Glinki, które mają wysoki udział tlenku żelaza, są zazwyczaj różowe, czerwone lub czasami żółte. Stosuje się je do masek kosmetycznych, makijażu bez użycia środków chemicznych oraz jako zamienniki środków do mycia twarzy.

Zielona ziemia mineralna ma wysoką zawartość miedzi. Występuje w Europie Środkowej, a zwłaszcza we Francji. Po wysuszeniu glinki na słońcu używa się jej do maseczek kosmetycznych, kremów oczyszczających, peelingów, dodatków do kąpieli oraz do maskowania kosmetyków.

Ghassoul pochodzi z Gór Atlaskich i ma wysoką zawartość krzemionki. Zmieszany z wodą ma intensywne działanie oczyszczające, dlatego jest często stosowany jako zamiennik żelu pod prysznic, szampon lub jako środek czyszczący do skóry tłustej lub z przebarwieniami.

Kaolin, czyli biała glinka, jest wyjątkowy, ponieważ jest jedyną całkowicie pozbawioną żelaza ziemią leczniczą. Ma drobnoziarnistą strukturę i jest stosowany w kosmetykach jako podkład pod maski lub jako surowiec do pudru do ciała. Kaolin idealnie nadaje się do cery wrażliwej.

Działanie

Ponieważ wszystkie gliny są organiczne i w stu procentach wolne od dodatków chemicznych, są one niezwykle wszechstronne. Można je również bez problemu stosować przy poważnych problemach ze skórą.

Większość glinek jest używana jako podstawa do masek i peelingów do twarzy lub jako dodatek do kąpieli. Uzdrawiająca ziemia, po uzyskaniu certyfikatu medycznego, może być stosowana do zwalczania skurczów żołądka, zgagi, rozstroju żołądka itp.