Porady i ciekawostki

Jakie są zalety kurkumy?

Każdego dnia coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z niesamowitych właściwości leczniczych kurkumy. Prosto z rośliny kurkumy, tumeric jest znany ze smacznych potraw curry i nadawania różnym kreacjom odrobiny dodatkowej pikanterii. Jest popularny ze względu na smak, ale tumeric jest dobry nie tylko do pysznego posiłku. Tumeric zapewnia korzyści zdrowotne, które mogą pomóc w uzyskaniu lepszej jakości życia. Od reagowania na konkretne dolegliwości po poprawę zdrowia na szeroką skalę, kurkuma ma pozytywny wpływ na organizm i jego układy. A ponieważ jest wszechstronny, można go spożywać w postaci ziołowego toniku, suplementu, a nawet naturalnych olejków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących ze stosowania kurkumy:

Przeciwzapalne

Tumeric zawiera wiele związków, które przyczyniają się do poprawy zdrowia. Jednym z najważniejszych jest związek o nazwie kurkumina, który posiada silne właściwości przeciwzapalne. Z tego powodu kurkuma jest idealna dla osób, które doświadczają obrzęków kostek lub mają nadmierne wzdęcia w okolicy brzucha. Aby zmniejszyć objawy stanu zapalnego lub poradzić sobie z obecnymi objawami, tumeric jest najlepszym rozwiązaniem.

Dostarcza przeciwutleniaczy

Przeciwutleniacze są ważne, ponieważ neutralizują wędrujące w organizmie wolne rodniki. Jeśli nie są kontrolowane, wolne rodniki - wysoce reaktywne cząsteczki, które są produktem ubocznym odpadów z aktywności komórkowej - mogą powodować uszkodzenia substancji organicznych w organizmie. Spożywanie przeciwutleniaczy poprzez zdrową dietę może pomóc zrównoważyć te wolne rodniki, a ze względu na swoją strukturę chemiczną, tumeric pomaga zrównoważyć wolne rodniki; pozwala to organizmowi działać optymalnie.

Poprawia zdrowie serca

Choroby serca okazały się być główną przyczyną śmierci na świecie. Chociaż choroba serca jest złożona i naukowcy pracują nad jej lepszym zrozumieniem, naukowcy są pewni: kurkuma jest korzystna dla zdrowia serca. Przede wszystkim związki kurkuminy zawarte w kurkumie poprawiają funkcjonowanie wyściółki naczyń krwionośnych, znanej również jako śródbłonek. Dysfunkcja śródbłonka w dużym stopniu przyczynia się do chorób serca, więc spożywanie kurkuminy z kolei poprawia zdrowie serca i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Dodaj trochę kurkumy, aby uszczęśliwić swoje serce.

Wspomaga aktywność mózgu

Współczesna nauka mówi nam, że neurony w mózgu mają zdolność do tworzenia nowych połączeń, a nawet mogą się rozmnażać w niektórych częściach mózgu. Ważnym czynnikiem przyczyniającym się do tego wzrostu jest neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF) - gen, który odgrywa ogromną rolę w uczeniu się, pamięci i życiu neuronów. W tym miejscu pojawia się kurkumina: kurkumina w kurkumie zwiększa poziom BDNF, dlatego przyjmowanie kurkumy może poprawić objawy choroby Alzheimera i zwalczać inne procesy zwyrodnieniowe.

Poprawia funkcje trawienne

Innym układem organizmu, na który wpływ ma poziom stanu zapalnego, jest układ trawienny, który również może skorzystać z kurkumy. W zależności od tego, co jesz i pijesz, możesz być zaznajomiony ze stanem zapalnym jelit. Nabiał może powodować spowolnienie pracy jelit, podczas gdy ziemniaki mogą powodować wzdęcia. Na szczęście kurkuma pomaga w obu tych przypadkach, umożliwiając rozluźnienie ścian jelita i działając jako naturalny środek przeczyszczający. Jeśli masz trudności lub po prostu chcesz zachować regularność, włączenie kurkumy to świetny sposób, aby wszystko zaczęło działać.

Leczy choroby skóry

Przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości kurkumy nie ograniczają się tylko do wnętrza ciała - działają również na zewnątrz. Tumeric przyczynia się do przyspieszonego gojenia się bariery skórnej, od redukcji trądziku po szybkie gojenie się skaleczeń i ran. Nawet przewlekłe schorzenia, takie jak łuszczyca, wykazują poprawę po dodaniu kurkumy. Niektóre osoby stosują suplementy z kurkumą do leczenia skóry, podczas gdy inne używają rękawiczek do rozprowadzania kurkumy bezpośrednio na twarzy. Tumeric jest bardzo silny, a jego jasny kolor może poplamić skórę, a nawet wywołać reakcję, dlatego przed wyborem sposobu leczenia konkretnych chorób skóry należy skonsultować się z lekarzem.

Łagodzi objawy zapalenia stawów

Badania wykazały, że kurkumina jest niezwykle skuteczna w zwalczaniu objawów zapalenia stawów. Ponieważ kurkumina ma wiele właściwości przeciwzapalnych, nic dziwnego, że jest skuteczna w zwalczaniu bólu i dyskomfortu. Zapalenie stawów jest wynikiem zużycia chrząstki między kośćmi, powodując ból i obrzęk wokół dotkniętych stawów. Dzięki tumerikowi zwalczającemu stany zapalne, pacjenci z zapaleniem stawów są w stanie odczuwać zmniejszenie bólu, a nawet mogą odczuwać ulgę podobną do niektórych leków na zapalenie stawów. Czasami pójście naturalną drogą zajmuje więcej czasu, ale kurkuma okazuje się warta czekania.

Tumeric na wynos

Lista korzyści płynących ze stosowania kurkumy jest długa. Od trawienia i zdrowia serca po stany zapalne i choroby przewlekłe, tumeric dobrze współpracuje z ciałem i pomaga w jego codziennym funkcjonowaniu. A ponieważ jest naturalny, jest pełen przeciwutleniaczy i właściwości przeciwzapalnych, które wspierają organizm na różne sposoby. Możesz czerpać korzyści z kurkumy, więc daj jej szansę i ciesz się płynącymi z niej korzyściami.