Porady i ciekawostki

Jakie urządzenia medyczne powinienem mieć w domu?

Prawdopodobnie słyszałeś, że przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Jest to jeszcze bardziej prawdziwe, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Jeśli jest coś, czego nauczyła nas pandemia Covid-19, to to, że nigdy nie wiadomo, kiedy Ty lub ktoś z Twoich bliskich znajdzie się w sytuacji zagrożenia zdrowia. Dlatego też należy się na nią odpowiednio przygotować.

Posiadanie niektórych urządzeń medycznych w domu ma wiele zalet. Korzyści te obejmują:

  • Rosnące koszty opieki zdrowotnej dotknęły wielu Amerykanów, a te urządzenia mogą pomóc wyeliminować rutynowe wizyty kontrolne w szpitalu. Istnieją podstawowe parametry życiowe, które można sprawdzić w domu za pomocą tych urządzeń.

  • Posiadanie niektórych urządzeń medycznych pomoże utrzymać zdrowie na właściwym torze.

  • Urządzenia medyczne w domu mogą pomóc w monitorowaniu wszelkich schorzeń występujących u Ciebie lub Twoich bliskich, a także w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

Oznaki życiowe, które należy regularnie monitorować

Niektóre parametry życiowe powinny być regularnie monitorowane, zwłaszcza jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą.

  • Temperatura ciała. Temperatura ciała zmienia się w zależności od płci, aktywności, pożywienia, płynów i pory dnia. Normalna temperatura ciała wynosi od 97,8°F do 99°F dla osoby dorosłej lub od 35,8°F do 37,9°F, w zależności od miejsca pomiaru.

  • Ciśnienie krwi. Monitorowanie ciśnienia krwi sprawdza ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe to ciśnienie wewnątrz tętnicy, gdy serce kurczy się i pompuje krew, podczas gdy ciśnienie rozkurczowe odnosi się do ciśnienia wewnątrz tętnicy, gdy serce jest w spoczynku. Normalne ciśnienie to ciśnienie skurczowe poniżej 120 i ciśnienie rozkurczowe poniżej 80.

  • Częstotliwość tętna. Pomiar tętna sprawdza liczbę uderzeń serca na minutę. Badanie to może również wykazać rytm serca i siłę pulsu. Normalna częstość tętna u zdrowej osoby dorosłej wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę.

  • Częstość oddechów. Częstość oddechów to liczba oddechów na minutę i jest zwykle mierzona w stanie spoczynku.

  • Poziom cukru. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetyków sprawdzanie poziomu cukru we krwi to świetny sposób na sprawdzenie, czy poziom glukozy mieści się w docelowym zakresie, szczególnie w przypadku cukrzycy. Istnieją różne rodzaje testów do pomiaru poziomu glukozy, z których każdy daje inne wyniki.

Monitorowanie tych kluczowych obszarów jest kluczem do wczesnej diagnozy każdej krytycznej choroby.

Ważne domowe urządzenia medyczne

Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia medycznego należy zachować należytą staranność. Upewnij się, że urządzenie jest zatwierdzone, zwłaszcza jeśli opiekujesz się chorym w domu. Ponadto przed użyciem urządzenia należy uważnie przeczytać instrukcję i przeszkolić domowników.

Termometry

To podstawowe urządzenie, którego potrzebuje każdy dom. Przydaje się szczególnie w sezonie przeziębień i grypy i zapewnia dokładny odczyt gorączki tam, gdzie grzbiet dłoni może zawieść. Istnieją różne rodzaje term ometrów do wyboru, w tym:

  • Termometry cyfrowe. Są to termometry kontaktowe z cyfrowym wyświetlaczem, które wykorzystują elektroniczne czujniki ciepła do odczytu temperatury. Termometru tego można używać do sprawdzania temperatury doustnie, doodbytniczo lub pod pachą.

  • Termometry tympanonowe. Są to termometry douszne, które odczytują temperaturę w przewodzie słuchowym za pomocą technologii podczerwieni.

  • Termometry na podczerwień. Te bezdotykowe termometry powoli stają się preferowaną metodą. Wykorzystują one technologię podczerwieni do pomiaru temperatury.

Oksymetr

Oksymetr to urządzenie przymocowane do palca lub płatka ucha, które mierzy poziom tlenu we krwi i tętno. Pomaga dowiedzieć się, czy serce i płuca przenoszą wystarczającą ilość tlenu do systemu i określić, czy istnieje potrzeba uzupełnienia tlenu, zwłaszcza jeśli wartości są niższe niż 92%. Normalne odczyty mieszczą się w zakresie od 95% do 100%.

Glukometr

Jest to urządzenie, które pomaga sprawdzić poziom glukozy. Dzięki niemu dowiesz się, czy poziom glukozy jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Glukometr jest ratunkiem dla diabetyków, ponieważ pomaga regularnie monitorować chorobę i skuteczność leczenia.

Pomaga to wychwycić wszelkie nieprawidłowości w poziomie glukozy i odpowiednio je leczyć. Można go również używać do monitorowania reakcji na stres lub wysiłek fizyczny. Częstotliwość wykonywania testów zależy od typu cukrzycy i przyjmowanych leków. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia harmonogramu badań.

Monitor ciśnienia krwi

Jest to kolejne ważne narzędzie dla każdego, kto cierpi na niskie lub wysokie ciśnienie krwi. Osoby cierpiące na problemy z ciśnieniem krwi wymagają stałej czujności. Urządzenie to pomoże kontrolować ciśnienie i monitorować, czy leki działają prawidłowo. Jest łatwe w użyciu i czytelne.

Inhalator

Jest to przenośne urządzenie, które służy do dostarczania dawki leków oskrzelowych dla osób cierpiących na astmę, mukowiscydozę lub obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Waporyzator

Waporyzator jest dość wygodny w przypadku ekstremalnego zatoru. Waporyzatory działają poprzez wytwarzanie pary lub odparowanego leku w celu udrożnienia nosa lub klatki piersiowej.

Nebulizator

Nebulizator to urządzenie, które zmienia płynny lek w mgiełkę. Lek jest szybko wchłaniany do płuc. Istnieją dwa rodzaje nebulizatorów - nebulizatory kompresorowe i nebulizatory ultradźwiękowe. Nebulizatory kompresorowe wykorzystują sprężone powietrze do wytworzenia mgiełki, podczas gdy nebulizatory ultradźwiękowe wykorzystują wibracje o wysokiej częstotliwości do wykonania tego samego zadania.

Krokomierz

Krokomierze są obecnie w modzie i słusznie. Pomagają one śledzić codzienne kroki i utrzymywać większą aktywność. Zaawansowane krokomierze śledzą również spalone kalorie, wzorce snu i tętno.

Niezależnie od tego, które urządzenie wybierzesz, upewnij się, że dobrze je konserwujesz. W razie potrzeby wymieniaj baterie. Regularnie czyść urządzenie zgodnie z instrukcjami i trzymaj je z dala od zwierząt domowych.