Porady i ciekawostki

Utrata włosów podczas jesieni

Utrata do 100 włosów dziennie jest uważana za normalną. Jednak wiele osób zauważyło znaczny, wysoki wskaźnik wypadania włosów w okresie jesiennym. Dlaczego tak jest?

Jesienią coraz częściej zdarzają się wypadanie włosów z powodu złych dni. Po pewnym czasie koszmar zazwyczaj dobiega końca. Niektórzy uważają, że to "zjawisko" jest podobne do wypadania włosów, którego doświadczają zwierzęta, ale tak nie jest.

Dlaczego wiele osób ma tendencję do utraty większej ilości włosów jesienią?

Wynika to z naturalnego cyklu włosowego, w którym okres wzrostu włosów i odpoczynku przebiega na przemian. Zazwyczaj, w fazie wzrostu cyklu włosowego, powstają nowe włosy. Faza ta może trwać od czterech do sześciu lat. Następnie rozpoczyna się okres odpoczynku. Ta faza nazywana jest telogenem. Po dwóch do czterech miesiącach, cebulka włosa zaczyna nowy cykl wzrostu.

Istotą sprawy jest to, że podczas fazy telogenu włosy łatwo wypadają. Późnym latem i jesienią fazy telogenu ("włosy") są częstsze, co powoduje wypadanie większej ilości włosów. Przyczyną tego wzrostu może być intensywne promieniowanie słoneczne latem. Jako mechanizm ochronny dla skóry głowy, więcej cebulek włosów przechodzi z fazy wzrostu do fazy spoczynku. Około trzy do czterech miesięcy później, w okresie jesiennym, włosy te wypadają. Im więcej słońca wystawione są włosy i skóra głowy latem, tym więcej wypadania włosów nastąpi jesienią. Ze względu na fakt, że wzrost włosów następuje w cyklach, wzrost fazy telogenu może nastąpić również wiosną.

Środki przeciwdziałające

Zaleca się chronić włosy w miesiącach letnich i spędzać więcej czasu w cieniu. Spowoduje to mniejsze wypadanie włosów podczas fazy telogenu jesienią.

Oczywiście, istnieją inne przyczyny wypadania włosów, takie jak hormony lub stres. Jeśli jednak w okresie zimowym nowy wzrost nie jest zauważalny, warto zwrócić się o pomoc lekarską.