Kosmetyki naturalne

Ropa naftowa: Substancje krytyczne w kosmetykach

Stiftung Warentest zbadał ostatnio wybrane kosmetyki, które są oparte na ropie naftowej. Stwierdzono, że wszystkie z nich zawierają substancje krytyczne. Niektóre z nich są nawet uważane za potencjalne substancje rakotwórcze. Są to tak zwane węglowodory aromatyczne.

Węglowodory aromatyczne są podejrzane o działanie rakotwórcze. Stiftung Warentest przetestował na tych substancjach różne kosmetyki, takie jak olejki do ciała, kremy, produkty do pielęgnacji niemowląt i ust znanych producentów. Wszystkie produkty na bazie ropy naftowej i wszystkie zostały naładowane węglowodorami aromatycznymi. Od dziesięcioleci kosmetyki zawsze wykorzystywały ropę naftową jako bazę dla różnych produktów. Powód jest prosty: jest on tani i trwały, zawsze tej samej jakości i nie powoduje alergii.

Ropa naftowa używana do produkcji tych materiałów jest poddawana obróbce i czyszczona w wielostopniowym procesie. Ostateczna ocena ropy naftowej jest nadal w toku, ale Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności jest zdania, że substancje te mogą stanowić zagrożenie rakotwórcze. Bezpieczeństwa Żywności jest zdania, że substancje te mogą stwarzać zagrożenie rakotwórcze. Przede wszystkim spożycie w diecie jest uważane za potencjalnie niepokojące, ponieważ substancje te przechodzą następnie bezpośrednio do organizmu. Z tego punktu widzenia, szczególnie produkty do pielęgnacji ust są problematyczne, ponieważ łatwo się je spożywa po zastosowaniu. To, czy węglowodory aromatyczne mogą być wchłaniane przez skórę, nie jest jeszcze w pełni zrozumiałe. Wciąż istnieją duże luki w danych. Poza węglowodorami aromatycznymi, produkty wytwarzane z ropy naftowej zawierają węglowodory nasycone. Nie można ich uniknąć w produktach ropopochodnych i często pojawiają się one w kosmetykach.

Istnieją jednak oznaki, że mogą one gromadzić się w organizmie. W niektórych badaniach na zwierzętach akumulacja ta doprowadziła do przewlekłego stanu zapalnego, chociaż nie zaobserwowano tego u ludzi. To, czy dany produkt zawiera ropę naftową, czy też nie, można sprawdzić w spisie zawartości. Kosmetyki naturalne nie są wytwarzane z ropy naftowej, podobnie jak wszystkie konwencjonalne.