Produkty do kąpieli

Właściwości i typowe sposoby zastosowania czarnego mydła

Wiele współczesnych gatunków mydła ma wspaniały zapach, pięknie się pieni i cudownie wygląda na półeczce w łazience. Niestety, ich właściwości bywają bardzo nieadekwatne do naszych realnych potrzeb. Mydło czarne jest tutaj poniekąd przeciwieństwem takich wymuskanych produktów, ponieważ nie wygląda za dobrze i nie jest specjalnie zachęcające estetycznie, ale za to oferuje nam wspaniale właściwości, obok których trudno przejść obojętnie.

Produkcja

Savon Noir, jak często określa się czarne mydło wywodzące się z Afryki Północnej, jest produkowane z oliwek w procesie opierającym się na pracy ręcznej. Ten proces produkcji jest naprawdę nietypowy, ponieważ mydło nie jest przez większość czasu ani kremowym płynem, ani twardą kostką, do jakiej jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni. Jest to dziwaczny żel zamykany potem w słoiczkach, nakładany na skórę i rozpuszczany do formy płynnej w wysokiej temperaturze.

Taka nietypowa konsystencja to oczywiście efekt sposobu przygotowania mydła. Wytłoczyny oliwek gotuje się w wielkich kadziach. Tworzy się zupa, która następnie musi zostać odparowana, by uzyskać prawie finalny produkt. Co ciekawe, zazwyczaj czarne mydło nie jest wcale czarne, ponieważ bardzo dużo zależy tutaj od gatunku wykorzystanych do jego przygotowania oliwek.

Właściwości

Czarne mydło jest produktem uniwersalnym i może korzystać z niego nawet osoba o skórze bardzo wrażliwej i podatnej na reakcje alergiczne. Tylko osoby nie tolerujące oliwy z oliwek powinny z niego zrezygnować.

Marokańskie mydło

Wielką zaletą czarnego mydła jest jego potężna moc oczyszczająca. W parze z delikatnym peelingiem i przy pomocy dużych dawek witaminy E jest w stanie skutecznie oczyszczać naskórek i przywracać mu blask.

Sposoby wykorzystania

Czarne mydło można wykorzystywać do bardzo wielu różnych celów. Zazwyczaj korzysta się z niego w celu dokładnego mycia twarzy, pielęgnacji włosów, a nawet jako preparat przygotowujący skórę twarzy i innych części ciała do golenia. Zakup czarnego mydła oznacza, że jeśli zabraknie jakiegoś innego kosmetyku, zawsze coś przydatnego będzie pod ręką. W szczególności warto rozważyć jego wykorzystanie jako:

– preparat do demakijażu, ponieważ w bardzo krótkim czasie jest w stanie efektywnie nawilżyć skórę, a potem ją dokładnie oczyścić;

– regenerującej maseczki, bo już nawet niewielka ilość czarnego mydła z odrobiną wody skutecznie dostarczy najważniejszych witamin do skóry i będzie w stanie stworzyć na niej powłokę ochronną z delikatnych lipidów;

– skutecznego peelingu, który nie będzie przesadnie silny i do tego można go z łatwością spłukać za pomocą zwykłej wody.

Najogólniej rzecz biorąc, czarne mydło to po prostu mydło, więc można z niego korzystać w dokładnie taki sam sposób, jak z każdego innego mydła. A nawet intensywniej, ponieważ klasyczne mydła zazwyczaj w większym lub mniejszym stopniu wysuszają skórę, co nam nie grozi w przypadku wykorzystania mydła czarnego.