Naturalne olejki do pielęgnacji

Co warto wiedzieć o oleju rycynowym?

Olej rycynowy to jeden z bardziej interesujących środków, jeśli chodzi o skuteczną pielęgnację włosów i skóry głowy. Warto po niego sięgnąć zwłaszcza wtedy, kiedy syntetyczne, nowoczesne środki nie przynoszą za dobrych rezultatów. Naturalne remedium zazwyczaj okazuje się najlepsze.

Olej rycynowy

Oleista ciecz pozyskiwana z drzewa rycynowego to właśnie olej rycynowy. Jest to paradoksalnie trucizna, ponieważ rycin, podstawowy związek chemiczny uzyskiwany z nasion tego drzewa, jest dla człowieka zabójczy, dopóki nie podda się go obróbce termicznej. Eliminuje ona czynniki szkodliwe i uwypukla czynniki bardzo korzystne. Olej rycynowy znalazł szczególnie szerokie zastosowanie w kosmetologii, gdzie przygotowuje się z niego miedzy innymi maseczki i kremy do walki ze zmarszczkami oraz pomadki do ust.

Wpływ oleju rycynowego na włosy

Olej rycynowy zapewnia włosom nawilżenie i nabłyszczanie. Dzięki niemu szare i matowe włosy mogą odzyskać zdrowy blask. Warto jest go stosować regularnie, dzięki czemu z czasem wróci miękkość włosów i pojawi się ich zdrowy wygląd. Włosy poddawane kuracjom z oleju rycynowego są bardziej odporne na rozdwajanie się końcówek i rzadziej też wypadają, ponieważ olej rycynowy jest w tanie wzmacniać cebulki włosów.

Sposoby wykorzystania oleju rycynowego

Olej rycynowy można wykorzystywać pod wieloma postaciami i na wiele różnych sposobów. Bardzo popularne jest zwłaszcza olejowanie włosów głowy i brody. Trzeba mieć wtedy jedynie na uwadze fakt, iż olej rycynowy jest dość gęsty, przez co jego nakładanie nie jest zbyt łatwe. Warto jest go podgrzać przed aplikacją, co poprawi jego konsystencje. Czasami też miesza się olej rycynowy z innym olejem, na przykład słonecznikowym. Kłopotliwe jest też potem zmywanie oleju rycynowego, ale warto kilka razy zmyć głowę, by uzyskać efekty regeneracyjne oferowane przez olej rycynowy.

Preparaty na skórę głowy

Osoby mające problemy z wypadaniem włosów powinny spróbować wcierania oleju rycynowego w skórę głowy. Wystarczy nasmarować się olejem, po czym masować całą powierzchnie czaszki szczoteczka do zębów.

Dobrym pomysłem jest maseczka na włosy, która bardzo skutecznie odżywi same włosy i skórę głowy. Do jj przygotowania potrzebna jest łyżeczka oleju rycynowego zmieszana z żółtkiem jaja i odrobiną nafty kosmetycznej. Przed jej nałożeniem trzeba dokładnie umyć włosy i zostawić je lekko zwilżone. Efekty widać po kilku nałożeniach, a po 3 miesiącach osiągnie się ich maksimum.

Wzmacnianie działania oleju rycynowego

Kiedy stosuje się olej rycynowy, trzeba pamiętać, że jego konsystencja w temperaturze pokojowej jest dość gęsta. Zmniejsza to efektywność wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem oleju. W celu poprawy efektów stosowania oleju należy wykorzystywać jakieś źródło ciepła, najlepiej gorące powietrze z suszarki, by olej rycynowy chociaż trochę rozgrzać. Ułatwi to jego nakładanie i docieranie oleju do skory głowy.